Nezapomeňte správně zazimovat své kaktusy! Jinak jim způsobíte mnoho nepříjemností a na jaře rozhodně nevykvetou

                   

S příchodem nižších teplot je třeba myslet na zimování mnoha rostlinných druhů pěstovaných v domácnosti. Patří mezi ně i kaktusy. Tyto vytrvalé rostliny zdobí mnoho domácností. A když se poštěstí, obdaří svého pěstitele i krásnými květy. Pokud ale tyto krasavce zanedbáte a nedopřejete jim řádnou péči přes zimu, může dojít k jejich deformaci nebo úhynu.

Přestaňte s jakoukoli zálivkou

Začátkem podzimu byste měli omezit zalévání svých kaktusů, a to tak, aby substrát úplně vyschnul. Poslední zálivku proveďte přibližně v polovině září. Ta rostlině poskytne živiny potřebné pro přečkání zimy. Pokud byste ji prováděli pravidelně i v zimních měsících, mohli byste zapříčinit, že by kaktus další rok nekvetl. V horším případě by mohlo dojít k uhnití.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud vlastníte větší počet kaktusů, není na škodu použití insekticidů proti savému hmyzu. Mezi ty patří svilušky a červci, kteří mohou napáchat velké škody. Aplikaci lze provádět hned několika způsoby. Přípravky můžete rostlině dodat společně s poslední zálivkou, postřikem nebo namočením celého kaktusu i s kořeny. Na trhu s chemickými prostředky na ochranu rostlin je dostupný např. Mospilan. Před aplikací si nezapomeňte přečíst dávkování, abyste svým zeleným přátelům neublížili.

Dopřejte kaktusům dostatek sluníčka

Pro přečkání zimních měsíců je pro kaktusy rozhodujícím faktorem také teplota. Ta by se měla pohybovat od 10 do 15 °C. Pokud to ale nejde jinak, zvládnou i pár stupňů pod nulou. Důležitý je také dostatek slunečních paprsků. Vhodným prostředím splňujícím všechny podmínky je:

  • zimní zahrada,
  • nevytápěná chodba,
  • veranda,
  • zasklený balkon.
iZdroj fotografie: Unsplash

Zatočte s přicházející hnilobou

Pokud byste dodrželi všechny podmínky, a přece jen by se na kaktusu objevily náznaky hnití, okamžitě jednejte. Postiženou tkáň odstraňte čistým nožem (vydesinfikovaným a omytým). Nebojte se odříznout i kousek zdravých tkání. Na ránu aplikujte zásyp z dřevěného uhlí a rostlinu nechte na teplejším místě, aby se rána zacelila. Napadeného jedince na nějakou dobu izolujte od těch ostatních, aby bylo jisté, že se hniloba nepřenese i na ně.

Které druhy kaktusů pěstujete doma vy? Daří se vám bez potíží docílit jejich opakovaného kvetení?

Aby kaktusy správně rostly, potřebují vhodný substrát. Dopřejte ho i těm vašim!
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články