Orchideje jsou považovány za poměrně náročné rostliny, ale ve skutečnosti udělají radost i začátečníkům – pokud se ovšem důkladně seznámíte se vším, co pro svou spokojenost potřebují. Zjistěte, jaké jsou nejčastější chyby v péči o orchideje, zejména v oblasti hnojení a množení. Právě na tyto aspekty péče se totiž často zapomíná. Orchideje se zkrátka a dobře velmi často pěstují, ale jen málokdo se je na parapetu snaží množit.
Nenáročný Phalaenopsis poroste i v paneláku
Tento druh je teplomilný, takže ideální podmínky pro něj představují teploty 23 až 27 °C přes den a přibližně okolo 18 až 20 °C v noci. Bude rád za jasné a dobře osvětlené místo. Nezapomeňte také na to, že se jedná o epifyty rostoucí na stromech, tedy bez kontaktu s půdou. Jako substrát jim proto nejlépe poslouží směs borové kůry, kokosových chipsů, keramzitu a rašeliny. A přestože mají rády vodu, nesnáší přemokření.
Zalévejte je proto vždy až po úplném vyschnutí substrátu. To poznáte zapíchnutím špejle nebo pohledem na kořeny. Jsou-li zelené, pak mají vody dost. Stříbřité kousky už naopak začínají vysychat a zálivku by uvítaly. Orchideje lze zalévat tradičně přímo do květináče, ovšem mnohem lepší metodou je vložení květináče na cca 15 až 30 minut do misky s vodou. Čím mladší orchideje, tím delší dobu namáčení potřebují.
Jakou vodou zalévat orchideje
Pro většinu orchidejí není možné použít chlorovanou vodu z kohoutku – je totiž příliš tvrdá a časem by minerální soli vápníku zanesly kořeny rostlin, což spolehlivě zablokuje jejich schopnost absorbovat živiny. Používejte tedy, pokud možno, přefiltrovanou vodu, dešťovou nebo tu, kterou jste nasbírali ze sněhu. Doporučujeme ji také okyselit několika kapkami citronové šťávy.
Častou chybou je také umístění rostliny na příliš tmavé místo. Rozhodně se pro ni nehodí například severní okenní parapet. Kvůli nedostatku světla totiž orchideje během poměrně krátké doby přestávají růst, blednou a nakonec uhynou. Ovšem škodí i nadbytek slunečního záření. Ostré světlo způsobuje listům popáleniny od slunce a je zodpovědné také za černé a hnědé skvrny.
Návod na hnojení orchidejí
Dříve se předpokládalo, že bohaté hnojení orchidejí povede k jejich intenzivnějšímu kvetení. To je ovšem chyba. Ve skutečnosti jsou tyto rostliny velmi citlivé na přehnojení. Přebytek nevyužitých živin se totiž ukládá v substrátu, což v konečném důsledku oslabuje a poškozuje kořeny. Hnojiva pro orchideje proto vždy používejte ve vysokém ředění. U některých druhů může být to správné množství i poloviční oproti doporučené dávce. Hnojivo aplikujte pouze během vegetačního období.
Jakmile orchideje přejdou do klidového stavu, je nutné s hnojením přestat. Důležité je vědět také to, že se orchideje nesmí hnojit hned po přesazení. Je nutná alespoň třítýdenní přestávka, jinak může opět dojít k poškození kořenů. A poučka o hnojení během vegetačního období platí i pro přírodní hnojiva, jako je voda z brambor, rýže, luštěnin apod. Jejich nadbytkem své rostlině spíše ublížíte než prospějete.
Jak na množení orchidejí
U domácího pěstování se orchideje množí převážně vegetativně, a to nejčastěji z postranních výhonů (tzv. keika). Takto se rozmnožují mimo jiné i oblíbené orchideje Vanda a Phalaenopsis. A jak na to? Především nesmíte spěchat. Když výhon dosáhne alespoň 30 cm celkové délky a vytvoří dostatečné množství vzdušných kořenů, pak ho můžete přesadit. Zároveň je však nutné ho podpořit v rozvoji, a to tak, že se seřízne vrchol výhonku přibližně 1 cm pod kořeny.
Poté se keiko zasadí do samostatného květináče. Měl by být průhledný a vyplněný substrátem z drcené borové kůry, pro větší vzdušnost smíchané s rašelinou a pískem. Se vzdušnými kořeny manipulujeme opatrně a nikdy je nestříháme. O orchidej pečujte běžným způsobem. Na spodní části výhonu, nejčastěji u prvního nebo druhého nejvyššího listu, se časem objeví nový stvol a orchidej začne růst jako obvykle.
Tip pro množení orchidejí
Nezapomeňte, že při sázení mladých orchidejí do nového květináče je vždy dobré přidat trochu substrátu od mateřské rostliny – tedy v případě, že byla původní rostlina zcela zdravá. Pomůžete tak nové rostlině s rychlejší symbiózou s prospěšnými houbičkami a dalšími mikroorganismy v substrátu. První hnojení by u malých orchidejí mělo přijít nejdříve po jednom měsíci od zasazení.
A jaké triky máte pro pěstování a množení orchidejí vy?