Nekvetl vám letos vánoční kaktus? Teď můžete podniknout ty správné kroky, které zaručí úspěch

                   

Vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi) je v domácnostech velmi oblíbený. Ovšem nebývá v nich sám, stejně hojný bývá i tzv. falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Naštěstí nemusíte dumat nad tím, který druh aktuálně máte doma – oba se totiž pěstují podobně. A u obou je nutné začít se správnou péčí, která bude iniciovat maximálně bohaté kvetení, už teď. Na začátku podzimu už totiž bude pozdě.

Jak na pěstování vánočního kaktusu

Pro začátek rostlinu po zimě zkontrolujte. Velmi pravděpodobně bude potřebovat přesadit. To poznáte tak, že jí kořeny začnou vykukovat z odtokového otvoru. Volte propustnou kvalitní zeminu s příměsí písku, ovšem nepoužívejte tu, do které byla přidávána různá hnojiva. Vánoční kaktus je totiž na živiny jen minimálně náročný a snadno byste ho přehnojili. Při přesazování se snažte o to, aby byl zasazen do stejné hloubky jako předtím.

Pokud to totiž neuděláte, mohou ho postihnout velmi nepříjemné a nebezpečné houbové choroby. A to byste docela jistě nechtěli. Následně svou rostlinku zalijte a umístěte ji na vhodné místo. Mírně vánoční kaktus zalijte a počkejte půl hodiny. Poté přebytečnou vodu z misky vylijte. Další zálivka by měla přijít až ve chvíli, kdy substrát téměř vyschne – o stavu substrátu se můžete jednoduše přesvědčit špejlí.

Jak na letnění vánočního kaktusu

Všeobecně platí, že tyto rostliny nepatří k těm, které by si libovaly na horkých a slunečných parapetech. Pokud tedy nemáte k dispozici zastíněnou verandu v závětří domu, pak je během léta nechte raději doma. Změna by měla přijít až na podzim. Tehdy totiž kaktusy potřebují tak trochu „nakopnout“ prostřednictvím období klidu, a právě to jim můžete dopřát pomocí dobře provedeného letnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile venkovní teploty klesnou na 15–18 °C, pak kaktus vystrčte ven. Nejlepší pro něj bude zastíněný balkon nebo terasa se stříškou – nikdy na něj totiž nesmí přímo pršet. Starejte se o něj jako obvykle. A kdy ho opět schovat domů? Až ve chvíli, kdy teploty v noci klesnou pod 10 °C. Poté ho můžete začít pomalu zvykat na standardní pokojovou teplotu. Právě tato klidová pauza zaručí hojné nasazení poupat.

Nejčastější nemoci vánočního kaktusu

Někdy však může i tyto otužilce postihnout nepěkná choroba. Všeobecně platí, že vánoční kaktusy nejčastěji onemocní kvůli průvanu. Jeho negativní působení poznáte tak, že jednotlivé segmenty vánočního kaktusu zeslábnou, zblednou a nakonec zežloutnou. A pokud nic neuděláte (například nepřemístíte rostlinu na stabilnější místo), nakonec také odpadnou. Rizikem je i výskyt houbových chorob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak si s nimi poradit? Velmi dobře vám pomůže skořice a ostrý nůž. Jde o opravdu účinný způsob. Jeho postup je následující: jakmile najdete na segmentech vánočního kaktusu hnilobné fleky, napadenou rostlinu okamžitě izolujte od ostatních. Poté dobře vydezinfikovanou špičkou nože či nůžek opatrně narušte povrch hnilobné skvrny. Jakmile budete mít hotovo, ošetřete ji nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí.

Jak hnojit vánoční kaktus

Rovněž je důležité dodat rostlinám dostatečné množství živin. Není nutné vždy spoléhat jen na komerční hnojiva, pomoci vám mohou i ingredience ze spíže. Prospívá jim například čaj, který obsahuje dusík, draslík, fosfor, hořčík a zinek. A jak postupovat při výrobě? Jednu polévkovou lžíci čajových lístků zalijte půl litrem vody a vše nechte přes noc vylouhovat. Hnojivo ze zeleného čaje podejte rostlinám formou zálivky.

Skvěle vám však pomohou i kvasnice plné různých vitamínů. Na výrobu tohoto hnojiva budete potřebovat sušené droždí, které obsahuje velké množství prospěšných látek. Najdeme v něm například železo, sacharidy a vitamíny (především A, B a C). A jak na výrobu hnojiva z kvasnic? Budete potřebovat: 7 g kvasnic, 2 čajové lžičky cukru a 4 litry vlažné vody. Kvasnice zalijte vodou s cukrem, nechte jeden den kvasit a poté použijte jako zálivku.

Jak na škůdce v substrátu

Někdy však mohou vánoční kaktusy (ale i další pokojové rostliny) potrápit i nejrůznější škůdci žijící v substrátu. A co proti nimi použít?

  • Tuhé mýdlo (vložte několik kousků přímo do substrátu),
  • použité čajové pytlíky (jejich obsah zapracujte do zeminy),
  • sušené květy levandule (přidejte je do zálivky – jejich aroma ulpí na substrátu a odradí možné škůdce).
iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem pokojovým rostlinám napadeným škůdci pomůže i alkohol. Stačí vzít malé množství vodky smíchané s tekutým mýdlem, tuto směs poté nalijte do postřikovače a dořeďte vodou, aby byl výsledek maximálně tekutý. Prostředek proti škůdcům pak nastříkejte na listy až do skanutí. Nechte působit a po půl hodině je omyjte, abyste předešli možnému popálení. Nikdy však tento roztok neaplikujte na květy a poupata, mohly by opadat.

Proč opadávají poupata vánočního kaktusu

Ovšem i když vánoční kaktus úspěšně nasadí na květy, přece jen ještě nemusíte mít vyhráno. Je totiž značně citlivý ještě na jeden aspekt péče – a tím je změna světelných podmínek. Jinými slovy – nemá rád otáčení a změnu pozice. Na něco podobného reaguje okamžitým shozením poupat. Během kritické fáze proto s rostlinou nijak nemanipulujte, ani ji neotáčejte.

Jaké triky máte pro pěstování vánočního kaktusu vy?

Vánoční kaktus si můžete i rozmnožit. Postup je velmi jednoduchý
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články