Dopřejte pokojovkám dobrý start do nové vegetační sezóny pomocí obyčejného cukru. Dodá jim největší množství energie

                   

Nové vegetační období pomalu začíná a to znamená, že se probouzí všemožné druhy rostlin. Výjimkou nejsou ani pokojovky, kterým zvyšujeme okolní teplotu, více je zaléváme a přemísťujeme je na slunnější stanoviště. Zapomenout bychom ovšem neměli ani na skvělý start do nové sezóny v podobě domácího, kvalitního a vysoce účinného hnojiva.

Cukr nejen do čaje

Během zimy se rostlinám nedostává příliš velkého množství slunečních paprsků, což výrazně zpomaluje jejich fotosyntetické procesy. Zároveň dochází ke zvýšenému spalování sacharidů v rostlinných pletivech. Pokojovky jsou tak bez energie a zaostávají v růstu. Nemusíte se ale ničeho obávat. Vaše zelené svěřence během opravdu krátké doby vzpruží obyčejný cukr krystal nebo moučka.

Jak vyrobit hnojivo z cukru

Jeho aplikaci můžete provést hned třemi způsoby.

  1. Jednu čajovou lžičku sladidla rozsypejte po povrchu substrátu. Ten poté zalijte, aby se krystalky rozpustily.
  2. Odeberte svrchní vrstvu zeminy, promíchejte ji s cukrem a pak ji zase vraťte.
  3. Čajovou lžičku cukru nechte rozpustit v litru vody. Roztok použijte jakožto zálivku.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

V posledním případě můžete cukr nahradit glukózovou tabletou nebo 40% roztokem. Vždy ovšem musíte mít na paměti to, že dodržení správného dávkování je velice důležitou záležitostí. Pokud totiž použijete příliš velké množství cukru, dojde k zplesnivění substrátu a kořenového systému. Objevit se mohou také různí škůdci. Vaši rostlinku by tak čekal neblahý osud.

Domácí hnojiva pro pokojovky

Vsadit můžete i na jiná domácí hnojiva. Skvělé výsledky vám přinese např. zelený čaj, který je bohatý na mnoho důležitých prvků. Postupujte takto:

  1. Polévkovou lžíci čajových listů zalijte odstátou vodou o objemu půl litru.
  2. Přes noc nechte louhovat.
  3. Výluhem zalijte své pokojovky.

Stejně vám poslouží i banánová slupka, která obsahuje fosfor, draslík, dusík a hořčík. Hnojivo z ní si připravíte opravdu snadno. Stačí, když ji nakrájíte na čtverečky o velikosti přibližně 1 x 1 centimetr a zalijete odstátou, dešťovou nebo převařenou vodou. Směs poté nechte alespoň na 8 hodin odstát. Po uplynutí této doby slupkový macerát nařeďte a aplikujte formou zálivky.

Jaká další domácí hnojiva pro pokojovky znáte?

Jaro je skvělým obdobím pro množení pokojových rostlin. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články