Věncovec květnatý je okouzlující pokojovka z Madagaskaru vonící po jasmínu. Dorůstá 3 metrů a tvoří atmosféru džungle

                   

Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda), známý také pod jmény stefanotis a madagaskarský jasmín, je nádherná pokojová rostlina pocházející z Madagaskaru. Svým vzhledem nápadně připomíná voskovku, se kterou si ho mnoho lidí plete. Jeho stonky s kožovitými listy ovšem mohou dorůstat až do délky 3 metrů, a tak potřebují oporu. Květy se objevují během léta, jsou sněhobílé a vydávají příjemnou vůni.

Pěstování věncovce není pro začátečníky

Stanoviště věncovci vyberte světlé, ale bez přímých slunečních paprsků. Ty mívají za následek protahování výhonů a absenci květů. Výběr místa si důkladně promyslete, protože rostlina nesnáší jakékoli přemístění. I malé pootočení květináče může zapříčinit opad listů. Nejlepší volbou je okenní parapet orientovaný na východní či západní světovou stranu. Dále byste měli být schopni udržet během zimy teplotu prostředí okolo 12 až 15 °C. Jen tak se dočkáte v příštím roce kvetení.

Zálivku provádějte pravidelnou a vydatnou. Kořenový systém totiž pro svůj správný rozvoj vyžaduje neustále mírně vlhký substrát. Dejte ovšem pozor na přemokření zeminy, jež mívá za následek rozvoj hniloby a plísní. Tento problém vyřeší kvalitní drenáž a otvory ve dně květináče. Při teplotách nad 22 °C provádějte rosení odstátou vodou. Od dubna do září k zálivce každých 5 až 8 týdnů přidávejte tekutá hnojiva, během období květu pak vždy po 2 až 3 týdnech.

Další péče a množení

Věncovec je třeba každé dva roky přesadit. Zeminu vyberte neutrální až mírně kyselou, s hodnotami pH mezi 5,5 a 6,5. Rostlině se bude nejlépe dařit v rašelinovém substrátu smíchaném s pískem v poměru 2 : 1. Směs důkladně promíchejte, zahřejte na pokojovou teplotu a proveďte přesazení. Dejte velký pozor na to, abyste nepoškodili žádné kořeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během dubna je vhodné provést prořezání výhonků (stačí jejich zakrácení na třetinu). Používejte výhradně dobře vydezinfikované pracovní nástroje. Od čtvrtého měsíce roku (až do léta) se můžete uchýlit i k množení věncovce. Počínejte si takto:

  1. Z výhonů bez květů odeberte 8–12 cm dlouhé řízky.
  2. Zapíchněte je do navlhčené zeminy z rašeliny a písku.
  3. Pěstební nádobu zakryjte igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií.
  4. Umístěte ji na světlé místo o teplotě 18–20 °C.
  5. Vydatně zalévejte, kořenů se dočkáte za cca 10 týdnů.

Kontrolujte výskyt jemných pavučinek

Všechny pokojové rostliny napadají nejrůznější škůdci a ani tato není výjimkou. Jedná se zejména o svilušky, což jsou drobní roztoči sající rostlinné šťávy a tvořící jemné pavučinky. Nemusíte se ale ničeho obávat, zbavíte se jich pomocí vhodného postřiku. A na choroby naštěstí věncovce příliš netrpí. Může je ovšem postihnout chloróza, což je porucha způsobená nadbytkem vápníku. Napravíte ji zálivkou měkčí vodou.

Začal váš věncověc shazovat listy? Na vině může být jeden z těchto škodlivých faktorů:

  • přemístění,
  • teplotní výkyvy,
  • posátí od svilušek,
  • přelití,
  • přílišné sucho,
  • průvan.

Co vůně věncovce květnatého připomíná vám?

Krásnou pokojovkou je také monstera monkey mask. Její unikátní listy vás uhranou
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články