Pomocník z lékárny pro rychle rostoucí pokojovky: Vitamín B zlepší jejich kondici a ochrání je před škůdci

Vitamín B neprospívá jen lidskému organismu, ale i pokojovým rostlinám. Vydejte se do lékárny a podpořte obranyschopnost svých zelených svěřenců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez vitamínů se lidské tělo neobejde. Někdy je dokonce nezbytné užívat suplementy z lékárny, aby jich náš organismus měl dostatek. To platí například u vitamínu B. Ten pomáhá ke správnému fungování metabolismu a normalizuje činnost srdce a mozku. Málokdo ví, že vitamín B neprospívá jen lidskému zdraví, ale i pokojovým rostlinám, na které bude mít podobný vliv jako na lidi – zlepší jejich celkovou kondici a obranyschopnost. Vitamín B pro své rostliny pořídíte v zahradnických potřebách, ale i v každé lékárně.

Vitamín B pomůže s různými problémy

Stejně jako lidé i rostliny se mohou potýkat se zdravotními problémy nebo se jim může dařit hůř v některých částech roku. Se spoustou těchto komplikací dokážou pomoci vitamíny skupiny B. Doslova sebrat rostliny hrobníkovi z lopaty dokáže vitamín B3. Trpí-li rostliny nedostatkem světla (například v zimních měsících), dopřejte jim vitamín B12, který jim pomůže s procesem fotosyntézy. K celkovému posílení rostlin a zlepšení jejich kondice se hodí vitamín B1 a B6, díky kterým budou odolnější vůči plísním a jiným chorobám.

Vitamínová zálivka a postřik pro rostliny

Vitamín B můžete na rostliny aplikovat hned dvěma způsoby – ve formě zálivky nebo jako postřik listů. Nepřežeňte to s koncentrací vitamínu, ať rostlinám neuškodíte. Jednu ampulku vitamínu rozpusťte v jednom litru dešťové nebo přefiltrované vody. Rostliny takovýmto koktejlem zalévejte nebo stříkejte jednou za deset dní. V případě vitamínu B1 pamatujte, že je třeba s ním zalévat rostliny až večer – na světle se tento vitamín rychle rozkládá.

Zalévání pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Vitamín B má spoustu výhod

S podáváním „béčka“ nemusíte čekat na zimní měsíce nebo až vaše rostliny onemocní. Sáhněte po něm, jakmile zpozorujete první znepokojivé změny nebo ho používejte preventivně. Pomůže také v případě, že rostlina byla vystavena prudkým změnám, jako je přesušení, přemokření, nebo jen změna stanoviště či přesazení do většího květináče. Vitamín B je celkově posilní, ale také ochrání kořeny před plísňovými onemocněními nebo nejrůznějšími škůdci.

Návod na banánové hnojivo pro orchideje.

Jaké vitamíny dopřáváte svým pokojovým rostlinám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články