Proč doma pěstovat zelenec: Nenáročná čistička vzduchu, která potěší cenou i snadným rozmnožováním

Řada pokojovek neslouží jen jako okrasa – mají totiž i mnoho dalších užitečných funkcí. Jednou z takových je například zelenec.

i Zdroj fotografie: Wildfeuer / Nguyễn Dương Khang / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Ovšem ve hře není jen jeho atraktivní vzhled. Ve skutečnosti vás může potěšit i po mnoha dalších stránkách. Jaké jsou výhody zelence a proč si ho pořídit?

Zelenec jako čistička vzduchu

Tato pokojová rostlina má schopnost odstraňovat z prostředí škodlivé látky, jako jsou formaldehyd, benzen a další toxiny. To znamená, že může pomoci udržet vzduch v domácnosti čistší a zdravější. Pokud si do každé místnosti pořídíte jeden exemplář, bude výsledkem čistší a zdravější domácnost.

Snadná péče potěší i amatéry

Pěstování zelence nevyžaduje mnoho úsilí. Stačí mu zajistit dostatek světla a pravidelně zalévat. Pokud ho čas od času přihnojíte, uvidíte, že se mu bude skvěle dařit.

Výhody pěstování zelence v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Nádherně ozdobí domácnost

Tato pokojová rostlina je při správné péči velmi dekorativní a může být krásným doplňkem interiéru. Je k dispozici v několika odrůdách, které se liší tvarem a barvou listů. Zajímavý je například zelenec green orange s oranžovými řapíky listů (bohužel nevytváří půvabné dceřiné rostliny).

Rozmnožování je také snadné

Malé rostlinky zelence je možné od té mateřské snadno oddělit, což znamená, že můžete mít velmi brzy v domácnosti mnohem více rostlin bez nutnosti další investice. Rose navíc posmrtně rychle, takže se váš byt brzy zazelená.

Nízká cena také potěší

Zelenec je relativně levná rostlina, což znamená, že si ji může dovolit většina lidí. Trochu dražší mohou být jen odlišně zbarvené variety, ale i ty se obvykle v případě malých exemplářů vejdou do 200 Kč.

Výhody pěstování zelence v domácnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Rostlina pro dobrou náladu

Podle východní filosofie feng-shui patří zelenec mezi rostliny, které dokážou do domova přinést pozitivní energii a dobrou náladu. Ovšem i další pokojové květiny prý mají tuto vlastnost. A se kterými z nich se vyplatí zelenec kombinovat?

  • Aloe vera: Tato rostlina je známá pro své léčivé vlastnosti (pomáhá s čištěním těla a hojí rány). Je to také uznávaná rostlina pro zlepšení kvality vzduchu.
  • Lopatkovec je považován za symbol lásky a přátelství. Jeho přítomnost v místnosti může přinést harmonii a pozitivní energii. Také pomáhá při čištění ovzduší a redukci toxických látek.
  • Růže jsou tradičně spojovány s láskou a romantikou, ale také mají pozitivní vliv na energii. Jejich vůně může zklidňovat mysl a tělo.
  • Africké fialky jsou považovány za symbol lásky a naděje. Jejich přítomnost umí pomoci při uvolňování napětí a stresu a dokážou také podpořit pozitivní myšlení.
  • Eukalyptus: Tato rostlina je známá pro své antiseptické vlastnosti a může také pomoci při čištění vzduchu a odstraňování negativní energie. Eukalyptus také dokáže pomoci při uvolňování zablokovaných toků energie a přispívá ke zlepšení nálady.
Výhody pěstování zelence v domácnosti – měl by ho mít úplně každý

Jaké užitečné pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články