Jak teď správně využít léčivých, desinfekčních i repelentních účinků rýmovníku. Nejde o nic složitého

                   

Rýmovník (Plectranthus) je léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých. Můžete ho znát také pod názvem molice. Tato rostlina má nápadné citronové aroma, a to díky obsahu vonných silic. Dále obsahuje omega-6 mastné kyseliny a také vitamíny A a C. Je dostupná téměř v každém zahradnictví, její pěstování je snadné a pomůže vám od nachlazení, které přichází s nadcházející zimou.  

Připravte si léčivý rýmovníkový sirup 

Rýmovníkový sirup je skvělým lékem při nachlazení a dá se připravit hned několika způsoby. Na výrobu sirupu za studena budete potřebovat listy rýmovníku, citrony, třtinový cukr a vodu. Listy nechte louhovat společně s citrony nakrájenými na plátky v převařené vodě po dobu čtyř až pěti dnů. Směs nezapomeňte několikrát denně promíchat. Poté ji sceďte, přidejte 1 kg cukru a směs prohřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Dbejte však na to, aby neprošla varem. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Na vařený sirup si připravte 30–40 listů rýmovníku, 1,5 l vody a citron nebo pomeranč. Citrusy nakrájejte na plátky a zbavte je kůry. Poté citrusové plátky společně s rýmovníkovými listy zalejte horkou vodou. Směs nechte do druhého dne odpočívat a pak ji sceďte, do tekutiny přidejte cukr a vařte. Sirupem poté naplňte sklenice a nechte vychladnout.  

Využijte repelentní a desinfekční účinky 

Díky svému aromatu má rýmovník výborné repelentní účinky. Ochrání vás tak proti komárům a jinému otravného hmyzu. Pro výrobu repelentu potřebujete 200 g listů rýmovníku, 1 l vody a pár lžiček jablečného nebo vinného octa. Listy zalejte vroucí vodou, nechte vychladnout a přidejte ocet. Směs nechte 90 minut odpočívat, pak ji sceďte a přelijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Rýmovník má také skvělé desinfekční účinky. Pomáhá hojit menší řezné rány a odřeniny, tišit spáleniny a ekzém a také pomáhá po bodnutí hmyzem. Použijte buďt vymačkanou šťávu z čerstvých listů, nebo nálev, který připravíte převařením listů. Stačí aplikovat na poraněné místo a dočkáte se téměř okamžité úlevy. 

Z rýmovníkových listů můžete vytvořit i hojivou mast
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články