Jak donutit orchidej ke květu: Pomohou rady zkušených pěstitelů a výživný sirup, který si připravíte doma

Orchidej je jednou jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin vůbec. Mnoho lidí si myslí, že je péče o ni složitá, ale není to pravda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když si orchidej donesete z obchodu, vypadá obvykle velmi dekorativně a nevšedně. Ovšem jakmile dokvete, zbude vám na parapetu jen chochol zelených listů, který naopak není dekorativní skoro vůbec. Lidé se proto obvykle snaží orchidej ke květu opět přimět, ale bohužel to leckdy dělají špatně. Nadměrná zálivka ani vysoké dávky živin jí nepomohou – naopak mohou celou situaci ještě zhoršit. Pokud tedy o opětovné kvetení orchideje stojíte, měli byste se inspirovat osvědčenými radami zkušených květinářek

Jak orchideje hnojit a zalévat

Orchideje potřebují mít dostatek světla, takže by v zimě měly stát nejlépe na jižním okně. Naopak během sezóny bude lepší okno východní – jinak hrozí spálení listů. Dalším důležitým faktorem péče je i zálivka a hnojení. Zalévat je můžete tradiční metodou – při ní stačí jednoduše nalít vodu do květináče. Ten však musí mít odtokový otvor, aby mohla přebytečná voda odtéct do podmisky. Zálivku opakuje přibližně po 7 až 10 dnech, protože kořeny i substrát musí opět vyschnout. Řiďte se přitom barvou kořenů.

Pokud jsou ještě zelené, pak má orchidej vláhy dost a se zálivkou je vhodné ještě počkat. Druhým způsobem je zavlažování prostřednictvím jiné nádoby. V takovém případě se květináče s orchidejemi musí máčet ve vhodné misce s vodou pokojové teploty asi 15 až 30 minut. Všeobecně platí, že čím mladší rostlina, tím déle by měla namáčet. A jak stáří orchideje poznat? Pokud si koupíte v obchodě již kvetoucí, bude mít nejméně 3 roky, mladší totiž nekvetou. Každé dva roky jí pak narostou tři nové listy.

Jak ponouknout orchidej z obchodu opět ke květu iZdroj fotografie: Piqsels
Zdroj obrázku: Pixabay

Čím orchideje nejlépe zalévat

Pokud vám to podmínky dovolí, je nejlepší orchideje zalévat dešťovou vodou. Pokud ji však nemáte možnost sesbírat, můžete použít tu filtrovanou vodu alespoň odstátou z kohoutku. Nic také nezkazíte přidáním několika kapek citronové šťávy.

Výživný sirup pro orchideje

Vsadit také můžete na výživu listů, která bývá účinnější než ta, určená do zálivky. Stačí si vytvořit výživný sirup pro orchideje z několika domácích ingrediencí. A co na něj budete potřebovat?

  • 2 lžičky cukru
  • 1 lžičku medu
  • 2 lžíce vody
  • a šťávu z poloviny citronu

Vše promíchejte a používejte k potírání listů orchidejí, a to přibližně třikrát do měsíce během vegetační sezóny. Uvidíte, jak rychle získají krásný vzhled a brzy vám také vykvetou.

Účinky citronu v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení, které iniciuje kvetení

Pokud je vaše orchidej v perfektním stavu a jen se jí tak trochu nechce vykvést, můžete ji podpořit česnekem. Jednoduše prolisujte 4 stroužky česneku a zalijte je 1,5 litry vody. Uzavřete a nechte na tmavém místě 24 hodin louhovat. Poté orchidej jednoduše zalévejte dvakrát do měsíce přecezeným roztokem. Pamatujte si však, že zálivka česnekovou vodou se musí střídat s běžnou zálivkou, jinak můžete své rostlině spíše ublížit.

Péče o orchideje v zimě aneb nejdůležitější tipy pro toto období

Jaké jsou vaše triky pro péči o pokojové orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články