Orchideje se obalí květy v rekordním čase. Stačí je podpořit výživným sirupem domácí výroby

Orchidej je přítelem každého milovníka květů a vyskytuje ve většině českých domácností. Do kondice ji dostane sirup.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje přišly do našich domácností z teplých tropických pralesů. Zde je jejich přirozené prostředí a není tedy divu, že se jim v pokojových podmínkách obvykle skvěle daří. Ne vždy je však jejich udržování v dobrém stavu v našich klimatických podmínkách tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ovšem i ty nejzničenější kousky může zachránit vhodná výživa. Ovšem pozor – u orchidejí ji rozhodně nelze aplikovat ke kořenům.

Jak vyživovat orchideje

Tyto pokojové krásky jsou k dostání v mnoha barvách – nejčastěji kvetou bíle, růžově nebo fialově, ovšem k mání jsou i různé barevné mixy. Obvykle kvetou na jaře, ale se správnou péčí to ochotně zopakují kdykoliv během roku. Ovšem tropické orchideje mají také poměrně charakteristické listy – velké, tmavě zelené a pokryté voskovým povlakem. A právě jimi přijímají živiny nejochotněji, kořeny jim slouží spíše k přichycení k podkladu. Pokud jsou listy zažloutlé a pomačkané, pak orchidej není v dobré kondici.

Osvědčené hnojivo pro orchideje

Pokud má orchidej vše, co potřebuje (tedy dostatek světla, vzdušné vlhkosti i vody), pak bude důvodem jejího nekvetení pravděpodobně nedostatečná výživa. A právě to může změnit šikovný sirup. K jeho výrobě budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • 1 polévkovou lžíci medu
  • šťávu z jedné poloviny citronu
  • trochu vody na rozmíchání
Výživný sirup pro orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Z těchto surovin vymíchejte sirup, který by se měl táhnout podobně jako rozehřátý med. Následně do něj namočte vatový tampon a aplikujte jako výživu na listy. Jednou měsíčně bude bohatě stačit – výživných látek totiž v této směsi najdete dost a dost

Hnojení orchidejí pivem

Existují však i další způsoby výživy orchidejí. A v českých domácnostech mezi ty nejoblíbenější patří rozhodně použití piva. A jak na to? Do sklenice nalijte 50 ml piva (světlé) a toto množství nalijte do kbelíku s vodou. Orchidej do ní ponořte a odstavte na několik hodin na stinné místo. Poté ji nechte dobře okapat. Takto svou orchidej zalévejte jedenkrát za měsíc.

Hnojení orchidejí česnekem

V hrnci ohřejte litr horké vody, přidejte tři stroužky česneku (předtím je prolisujte) a stáhněte z plamene. Hnojivo nechte několik hodin vyluhovat, ale ne déle než dva dny. Poté květináč s orchidejí vložte do této tekutiny asi na 30 minut.

Výživný sirup pro orchidej iZdroj fotografie: Pixabay

Banánová voda pro orchideje

Při přípravě toho hnojiva jsou zapotřebí slupky ze dvou banánů. Ty zalijte 2 litry vody a uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě 2 až 3 dny. Poté vše sceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:1. Tento prostředek poté skladujte na stinném místě v plastových lahvích a s jeho pomocí zalévejte orchidej jednou za dva týdny.

Přidejte česnek do orchidejí. Díky tomu pokvetou jako blázen

Jak o své pokojové orchideje pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články