Neodstraňujte vzdušné kořeny u svých pokojových rostlin. Mají důležitou funkci, o které většina lidí neví

                   

Nejspíš to také znáte, pokud máte doma například monsteru nebo oblíbený filodendron. Návštěvy zaujme především krása jejich listů, ale vzápětí si povzdechnou nad ošklivostí oněch nevzhledných vzdušných kořenů, kterých umí obě rostliny vypustit do okolí opravdu velké množství. Byla by však chyba je odstraňovat.

Vzdušné kořeny u pokojových rostlin

Nejde totiž jen o nějaký „pozůstatek života v pralese“, jak si mnoho lidí často myslí. I když jsou pokojovky skvěle domestikované, vzdušné kořeny hrají v jejich metabolismu velmi důležitou roli. A to i přes to, že to vypadá, že si vlastně v prostoru jen tak visí a na životním cyklu rostliny se nijak nepodílejí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nic však není vzdálenějšího pravdě. Ve skutečnosti jejich prostřednictvím nasává rostlina vzdušnou vlhkost. A nezáleží na tom, zda jde o monsteru skvostnou (Monstera deliciosa) nebo třeba šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum), nazývanou také potos nebo scindapsus. Jednoduše pomáhají zásobit dlouhé stonky potřebnou vlhkostí.

Vzdušné kořeny můžete i zasadit

Zatímco u plazivých rostlin, jako je například břečťan popínavý (Hedera helix) nebo fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), slouží kořínky vyrůstající ze stonků jako prostředek k přichycení k podkladu, u monstery a jí podobných tuto funkci nemají. Nemusíme je však nechávat jen tak viset. Pokud chcete růst vašich oblíbených pokojových krásek urychlit, stačí je jednoduše přisadit do země.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na odstranění vzdušných kořenů

Může se však přesto stát, že vám začnou tyto výběžky překážet. Může jít o estetické hledisko nebo i to prostorové. V první řadě vždy platí, že kořenů odstraňujeme co nejméně, mohli bychom totiž rostlinu dokonce i zahubit. Vzniklé rány je pak třeba zasypat jemně rozemletým dřevěným uhlím, abychom předešli možné infekci.

Odstraňujete vzdušné kořeny u svých rostlin, nebo je ponecháváte na místě?

Znáte dekorativní monsteru Monkey mask? S námi si ji dokážete snadno rozmnožit
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články