I pokojovky na pokraji smrti se vzchopí k životu, pomohou obyčejné sirky

Zachraňte umírající pokojové rostliny pomocí tohoto jednoduchého triku. Sirky obsahují řadu látek, které jim prospívají.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Ani pokojové rostliny nejsou před škůdci zcela v bezpečí. Nejčastějšími záškodníky, na které můžete v květináči narazit, jsou smutnice. Jakmile se jednou v květináči objeví, měli byste začít jednat co nejrychleji. Naštěstí podle webu iReceptář existuje jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit. Navíc to zvládnete i bez chemie a bude vás to stát jen pár korun. I my takhle proti smutnicím bojujeme a výsledky nás vždy velmi příjemně překvapily.

Nebezpečí smutnic

Velkou hrozbou tyto malé mušky představují zejména proto, že se velmi rychle ve vhodných podmínkách množí. Živí se především rozkládající se organickou hmotou v substrátu, ale nepohrdnou ani tenkými mladými kořínky. Rostliny tak jejich vlivem mohou začít brzy strádat. Přestože se většina lidí ihned uchýlí k použití pesticidů, ve skutečnosti lze využít i mnohem šetrnější a často i účinnější metody, jak jsme radili již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Sirky navíc dokáží vzchopit i skomírající rostliny a přivést je zpět k životu.

Jak předejít výskytu smutnic

Abyste zabránili výskytu a rozmnožování těchto mušek v květináčích, měli byste při pěstování rostlin dodržovat některá základní pravidla. Zejména se nevyplácí nechávat substrát příliš vlhký a přidávat do něj organická nezpracovaná hnojiva, jejichž rozklad může mušky i další škůdce lákat. Když už se vám však náhodou v květináči objeví, sáhněte po sirkách a během pár dní po nich nezbydou ani památky.

Přesazování pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Do květináčů zapíchněte pár obyčejných sirek hlavičkou dolů. Zbavíte se škůdců a rostliny skvěle vyživíte

Jak se zbavit smutnic

I když jsou v dnešní době obchody plné speciálních chemických přípravků proti škodlivému hmyzu, jejich dlouhodobé používání škodí životnímu prostředí i vašemu vlastnímu zdraví. Mnohem lepší je proto využít ekonomičtější a ekologičtější přírodní alternativy. Zejména proti smutnicím vám skvěle poslouží obyčejné sirky, kterými navíc i rostliny vyživíte, jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Jediné, co podle webu Pěstujme musíte udělat, je zapíchout několik sirek do substrátu hlavičkou dolů. Začněte zhruba 5 cm od kraje a postupujte směrem k rostlině. Na jeden malý květináč budete potřebovat jen cca 3 – 5 kusů. Po pár dnech hlavičky zkontroluje a v případě potřeby vyměňte za nové. Zhruba po týdnu až 14 dnech se vaše rostliny vzpamatují a po škůdcích nezůstanou ani stopy, jak potvrzuje i naše čtenářka Markéta H. z Trutnova: „Díky pár sirkám jsou smutnice vždy do dvou týdnů pryč.“

Jak se zbavit smutnic v květináči

Jak bojujete proti smutnicím v květináčích vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články