Když mi umírají rostliny, zachrání je sirky: Během pár dní budou zase zdravé

Pokojovkám mohou pomoci docela obyčejné sirky, stačí je jen správně použít. Díky obsahu mnoha účinných látek dokážou skvěle bojovat s nemocemi i škůdci.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Když se stav vašich milovaných pokojových rostlin zhorší, nemusíte nutně spěchat do obchodu pro hnojiva zakoupená v obchodě. Mnoho pokojovek lze omladit pomocí domácích prostředků vyrobených z jednoduchých ingrediencí. Jedním z takových prostředků je i skromná zápalka.

Kdy vaše rostliny potřebují zápalky

Použití zápalek jako hnojiva pro rostliny má pomoci rostlinám trpícím nedostatkem síry. Síra je důležitým prvkem v procesu fotosyntézy, který jim umožňuje přeměňovat sluneční světlo na energii. Při nedostatečném množství síry může dojít k narušení fotosyntézy, což vede ke vzniku chlorózy mladých listů.

Chloróza se projevuje změnou barvy listů, které jsou bledě zelené, žluté nebo dokonce bělavé. Mezi další příznaky nedostatku síry patří zpomalení růstu a zakrnění listů. Jakmile u svých rostlin zaznamenáte tyto příznaky, je čas sáhnout po sirkách, protože mohou nabídnout rychlé a účinné řešení. Je úplně jedno, zda půjde o ty obyčejné nebo třeba kovbojské – všechny vám poslouží stejně.

Bramborový škrob přidávaný do zeminy iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy se pokojovým rostlinám daří tak, jak bychom chtěli – v takovém případě je třeba je povzbudit

Jak využít sirky ve prospěch rostlin

Způsob využití zápalek jako hnojiva je až primitivně jednoduchý. Začněte tím, že shromáždíte 8 až 10 zápalek a rozpustíte jejich hlavičky (právě v nich je koncentrovaná síra) ve 250 ml vody. Při tom budete pozorovat, jak se voda díky obsahu síry zbarvuje dočervena. Jakmile dojde k této změně barvy, můžete roztok použít k zalévání rostlin.

Tento postup opakujte každých několik týdnů a brzy se stanete svědky toho, že vaše rostliny opět získají svěží zelené listy a obnoví zdravý růst. Pokud nechcete hlavičky zápalek rozpouštět, můžete je případně zahrabat hlavičku dolů do půdy v květináčích.

sirky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokojovkám mohou pomoci docela obyčejné sirky, stačí je jen správně použít

Výhody hnojení zápalkami

Po tomto ošetření můžete očekávat, že listy vašich rostlin získají opět své živé a zdravé barvy. A doplnění síry také přispívá k lepšímu růstu a zvýšené odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Je však důležité uznat, že tato metoda má i své skeptiky. Kritici tvrdí, že sirkové hlavičky obsahují kromě síry různé další látky, z nichž některé mohou být pro rostliny potenciálně škodlivé.

Tvrdí také, že tato metoda postrádá přesnost při určování přesné dávky síry aplikované na rostliny. Nezbude vám tedy nic jiného, než si vše vyzkoušet na vlastní kůži – dost možná budete příjemně překvapeni. A jako biostimulant můžete vyzkoušet i houbové hnojivo.

Jak si vyrobit jednoduché růstové hnojivo pro vaše rostliny z vaječných skořápek

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro záchranu umírajících pokojových rostlin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články