Zalévání pokojovek spodní technikou je pro rostliny stokrát prospěšnější. Už nikdy je omylem nepřelijete ani nepřesušíte

                   

Obvykle to vypadá, že je zalévání pokojových rostlin opravdová věda. Zvláště v zimních měsících, kdy nám „čáru přes rozpočet“ dokáže udělat i pořádně „rozhicované“ topení, je správná technika zálivky důležitější, než kdy dříve. V dobré víře totiž můžeme rostliny přesušit nebo jim naopak dodat vody až příliš mnoho.

Různé rostliny vyžadují různé množství vody

Je logické, že různé pokojové rostliny mají různé potřeby. Najdeme mezi nimi jak ty, které vyžadují opravdu velké množství vody – například ibišek (Hibiscus rosa-sinensis), monstera skvostná (Monstera deliciosa) nebo jasmín pravý (Jasminum officinale) či poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina) – tak i ty, které to s jejím množstvím naopak vůbec nepřehánějí. Sem patří kupříkladu zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum) nebo šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis).

iZdroj fotografie: Depositphotos

A pak jsou tu i takové, kterým přelévání vysloveně škodí. Máme na mysli například tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), břečťan popínavý (Hedera helix), eschynantus (Aeschynanthus speciosus) či toulitku (Anthurium andraenanum). A samozřejmě nesmí chybět ani ty, kterým nevadí ani víceméně pravidelné přísušky – kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior), africká fialka (Saintpaulia) či starček (Senecio).

Technika zalévání rostlin odspodu

A jak si tedy se všemi požadavky vašich zelených krásek poradit tak, aby všechny dostaly přesně to, co potřebují? Zapomeňte na prolévání květináče svrchu. Mnohem lepší bude, když se naučíte rostliny zavlažovat do podmisky. Tak si natáhnou přesně tolik vody, kolik potřebují, a vy budete mít jistotu, že jsou spokojené. Ale pozor – po hodině musíte přebytečnou vodu z misky vylít, jinak byste mohli kořeny nechtěně přemokřit. Výjimku mají jen „vodomilné“ rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy se vyplatí zalévání odspodu

Dá se říct, že téměř vždy. Ovšem má i jednu velkou nevýhodu – kvůli němu se v horních vrstvách substrátu hromadí vyplavované minerály a soli, které mohou způsobit vznik tvrdé krusty v horní části zeminy. Kořeny pod ní pak hůře dýchají a rozhodně nejde o pozitivně působící situaci. Co tedy s tím? Jednoduše jednou za měsíc prolijte květináč pěkně seshora a přebytečnou vodu opět z podpisky odstraňte. Nic jiného na tom není.

Používáte pro zálivku pokojových rostlin spodní techniku, nebo jde pro vás o novinku?

Chcete své bydlení ozvláštnit něčím nevšedním? Vyrobte si dekoraci nazvanou sukulent ve skle
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články