Orchidej pokvete celou zimu, stačí ji přihnojit čajem

Pohled na kvetoucí orchideje si můžete vychutnávat i po celou zimu. Stačí vědět, jak o ně správně pečovat, a čím je vyživit. Díky této směsi vám pokvetou do krásy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když jsou tyto rostliny poměrně náročné na pěstování, zvládne jejich péči i úplný začátečník, pokud bude dodržovat určitá pravidla. Základem je zajistit jim ty nejvhodnější životní podmínky a včas reagovat na jakékoliv strádání. Aby vám orchideje kvetly i v průběhu zimy, hraje podle webu iReceptář nejdůležitější roli především správné hnojení.

Jak pečovat o orchidej

Orchideje vyžadují dostatek přirozeného světla, avšak přímé sluneční paprsky by je mohly spálit. Ani v zimě však jeho vliv nepodceňujte. Dále se jim dobře daří v teplém a vlhkém prostředí a velmi špatně snáší výkyvy teplot. Častým problémem pak bývá zálivka. Dlouhodobý pobyt ve stojaté vodě totiž vede ke vzniku plísní nebo hniloby kořenů. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak kořenový systém zachránit, o čemž jsme více psali dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Proč orchideje hnojit

Pravidelným hnojením dodáte rostlinám veškeré potřebné živiny, které stimulují jejich růst a vývoj, a zároveň podpoří imunitní systém. Celkově tak budou mnohem silnější, zdravější, vitálnější a odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním i dalším stresovým faktorům. Doplněním prospěšných látek zajistíte, že vám v každém ročním období budou tyto květiny opravdu skvěle prospívat. O tom jsem se sama už mnohokrát přesvědčila.

orchidej iZdroj fotografie: Freepik
Orchidej vám pokvete i v zimě díky zelenému čaji

Čím hnojit orchideje

Přestože jsou obchody plné speciálních hnojících směsí, jejich dlouhodobé používání se kvůli velkému množství chemikálií příliš nedoporučuje. Namísto toho využijte mnohem ekonomičtější a ekologičtější způsob hnojení a sáhněte po obyčejných čajových sáčcích, o jejichž přínosu jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Díky této zálivce vám orchideje pokvetou jako divé.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Jak hnojit orchideje čajem

Nejprve lžíci libovolného zeleného čaje zalejte 200 ml vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Poté sypaný čaj sceďte a nařeďte ještě 500 ml převařené a vychladlé vody. Listy čaje lze jednoduše rozsypat do květináče. Připravenou směs poté pomocí postřikovače nastříkejte na orchideje a přidejte ještě 10 lžiček ke kořenům. Postup opakujte jednou za 2 – 3 týdny a výsledky vás velmi příjemně překvapí.

Podle webu NašeZahrada lze místo sypaného čaje využít také již použitý čajový sáček, což doporučuje i naše čtenářka Jarmila S. z Děčína: „Obsah použitého čajového sáčku pravidelně přidávám do květináčů orchidejí i dalších pokojových rostlin. Toto hnojení nic nestojí a rostlinám se po něm skvěle daří.“

Jak na úspěšné pěstování orchidejí

Čím hnojíte orchidej, aby vám v zimě kvetla, vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články