Pomocná ruka pro africké fialky: Hnojivo z banánové slupky nebo skořice zařídí kvetení po celý rok

Pokud chcete, aby vás vaše africká fialka pravidelně obdařovala květy, měli byste při jejím pěstování vsadit na jeden důležitý prvek.

fialky i Zdroj fotografie: Dr. Avishai Teicher / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Africká fialka (Saintpaulia ionatha) je oblíbená pokojová rostlina známá pro své barevné květy a snadnou péči. Pochází z tropické východní Afriky a patří do čeledi Gesneriaceae. Má obvykle malé, chloupkaté listy a vytváří květy v mnoha odstínech fialové, modré, růžové a bílé. Aby ovšem byla spokojená, musíte při jejím pěstování udělat jednu maličkost

Čím obohatit půdu afrických fialek

Africké fialky preferují světlé, nepřímé světlo a dobře propustnou půdu. Měli byste je zalévat, když je horní centimetr půdy suchý, ale je přitom třeba dávat pozor, abyste je nepřelili, protože nadbytek vody může způsobit hnilobu kořenů. A právě tomu můžete zabránit tím, že do jejich substrátu vmícháte vermikulit. Vermikulit je minerál, který se často používá jako přísada do pěstebního substrátu kvůli svým vlastnostem, protože zlepšuje strukturu a vlastnosti půdy. A proč se hodí i k africkým fialkám? Protože díky němu začnou kvést a tento stav jim může vydržet až celý rok.

Lepší zadržování vody

Vermikulit má schopnost zadržovat vodu a uvolňovat ji do svého okolí postupně, což pomáhá udržovat vlhkost v půdě a zabraňuje přemokření. Díky svému sypkému charakteru také zlepšuje odvodnění půdy a pomáhá zabránit hromadění vlhkosti v substrátu a tedy i přemokření rostliny.

Zlepšení struktury půdy

Tento oblíbený minerál má také velmi lehkou a pórovitou strukturu, která pomáhá zlepšit strukturu půdy a zvyšuje prodyšnost substrátu, který je tedy vhodnější pro kořeny rostlin. A nelze zapomenout na ani to, že obsahuje některé živiny, jako je hořčík, draslík a vápník. Ty se během zálivky rostlin postupně uvolňují do půdy a přispívají tak k vyživování vašich afrických fialek.

Fialka - péče iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoc s pH substrátu

Vermikulit má neutrální pH, což pomáhá udržovat stabilní pH substrátu určeného pro pěstování afrických fialek a zabraňuje jeho výrazným změnám. Z těchto důvodů se vermikulit často používá jako součást pěstebního substrátu nejenom pro fialky, ale i pro mnoho dalších druhů rostlin. A zejména pak těch, které preferují vlhčí a dobře odvodněnou půdu.

Tipy pro kvetení afrických fialek

Existuje mnoho různých kultivarů afrických fialek, z nichž každý má své vlastní jedinečné vlastnosti. Některé kultivary mají listy panašované, jiné naopak nařasené a nabídnou vám jak jednoduché, tak i poloplné nebo dvojité květy. Ale pozor – někteří odborníci na domácnost tvrdí, že by se doma pěstovat neměly, jakkoliv jsou krásné.

Podpora kvetení je však u všech fialek stejná. A jak na ni? Pomůže vám třeba kávové hnojivo) (vytvoříte ho smícháním jedné čajové lžičky instantní kávy s jedním litrem vody), hnojivo z banánových slupek nebo čaj a skořice (vezměte jednu čajovou lžičku zeleného čaje a jednu čajovou lžičku mleté skořice, zalijte půl litrem vroucí vody a nechte louhovat asi 30 minut).

Rozmnožování africké fialky jednoduchým způsobem aneb naučte se vše správně

Jak se o své africké fialky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články