V malém bytě pěstuje 700 různých druhů rostlin. Vypadá to u ní jako v botanické zahradě

                   

Pokud bydlíte v bytě, pak se pravděpodobně stále potýkáte s nedostatkem místa. Nemáte kam uložit knihy, oblečení, nádobí – ale co je nejhorší, ani pokojové květiny. Američanka Summer Rayne Oakes však dokázala, že soužití s mnoha rostlinami není nemožné ani v malém bytě. Naopak. Pokud všechno vezmete za ten správný konec, můžete si i vaše bydlení proměnit doslova v tropickou džungli.

Pěstování rostlin v malém bytě

Summer svůj byt s nemalou porcí hrdosti nazývá tím „nejekologičtějším bydlením v New Yorku“. A rozhodně s ní nelze než souhlasit. A jak se vlastně Summer k takovému koníčku dostala? Původně pracovala jako modelka, později se sama pustila do návrhů oblečení a ještě později se jejím koníčkem stalo jídlo. A jídlo má už k planetě a ekologii opravdu blízko. Začala proto svůj nový styl života promítat i do svého bydlení.

Rostliny milovala odmalička a zjistila, že pokud se jimi obklopí, mohou jí přinést opravdovou radost a štěstí. Její bydlení tak doslova přetéká mnoha malými i velkými pokojovými rostlinami. Ale nemyslete si, že by kvůli nim nebylo doma kam šlápnout, nebo že se Summer obejde bez jakéhokoliv nábytku. Ve skutečnosti se se vším popasovala přímo skvěle, a to především díky chytrým řešením. O co konkrétně se jedná?

Velké truhlíky a využitý prostor

Nejdříve si pečlivě rozvrhla prostor a rozdělila ho na zóny podle toho, jaké podmínky květinám poskytuje. Šlo o 11 metrů čtverečních. Těm dominuje samozavlažovací zahrádka, která doslova nahrazuje jednu stěnu. Další truhlíky a květináče jsou zapuštěné všude, kde to jen trochu jde. Pěstuje především mnoho popínavých rostlin, které dokážou dokonale využít i prostor na stěnách, nad skříňkami apod.

Ale nevyhýbá se ani těm užitečným. V její domácnosti tak roste mnoho bylinek, ale třeba i ananasovník, který ji čas od času potěší plodem. Přiznává, že jí v celém projektu významně pomohla jedna věc – orientace jejího bytu. Většina oken totiž směřuje na jih a sever. Jižní okna jsou tak obklopena zelení, která potřebuje světlo (jde především o bylinky a panašovaný břečťan), na severu se pak nacházejí ty stínomilnější.

Potíže při pěstování květin v bytě

Jak sama přiznává, největší výzvou je v bytech právě nedostatek slunečního světla a dále také malé množství dostupného substrátu a nutnost časté zálivky. Částečně tak svůj problém vyřešila s pomocí dlouhých květináčů, které stojí například podél velkých zdí. Tam, kde takovéto řešení možné není, se zelená sestava menších či větších květináčů, dekorativně seskupených podle tvaru a potřeb rostliny. Ovšem sukulenty na oknech si vystačí třeba i s dekorativními plechovkami.

Rostliny se nacházejí opravdu všude. Například sukulenty jsou perfektní do koupelen, kde čerpají většinu potřebné vlhkosti z vodních par – nic více k životu nepotřebují. A filodendron, který nepotřebuje přímé světlo, se zase plazí po držácích na pánvičky, kde mu to opravdu sluší. Summer si samozřejmě dává pozor, aby květiny nebránily běžnému provozu – i když při pohledu na zarovnaná okna o tom lze občas pochybovat.

Nové technologie jí pomáhají

ještě před dvěma desítkami let by bylo něco podobného nemožným úkolem. Dnes si však Summer v mnoha případech pomáhá moderními vychytávkami, jako jsou například samozavlažovací květináče, LED osvětlení nebo vermikulit, který pomůže provzdušnit zeminu a zlepšuje její vlastnosti. Nezapomíná ani na domácí kompostér nebo třeba na kapkové zavlažování, které v mnoha případech většinu práce se zálivkou odvede za ni.

Summer neměla žádné předpoklady

Zajímá vás, kde tato žena ke svému nápadu přišla? Mnozí si myslí, že jí učarovala farma rodičů, ale tak tomu není. Tam se totiž zaměřovali především na chov kuřat a včel. Většinu zkušeností tak musela Summer posbírat z jiných zdrojů a soustředit se především na získávání stále nových a nových zkušeností. I když ne vždy vyšly její představy podle plánu, přesto se nenechala odradit a experimentovala dál. A to se vyplatilo.

Kolik času péče o zeleň zabere

Když se podíváme do jejího bytu, snadno podlehneme dojmu, že Summer nejspíš nedělá nic jiného, než že pečuje o květiny. Sama však tento názor vyvrací. Každý den prý věnuje asi půl hodiny potřebné zálivce všech rostlin a jednou za týden věnuje asi hodinu nutným kosmetickým procedurám, kam patří hnojení, seřezávání nebo odstraňování suchých listů. Je vidět, že se všemu věnuje opravdu pečlivě.

Nikde totiž nenajdete žádné zvadlé, suché nebo „jen“ neprosperující květiny. Celkem jich prý ve svém malém bytě pěstuje asi okolo 700, ale přibývají další. Navíc chce v budoucnu na střeše chovat i kuřata – ovšem zatím čeká na souhlas majitele. Své zážitky také sdílí na internetu, kde všem zájemcům, kteří by se do něčeho podobného chtěli pustit, skvěle radí. Pokud se vám tedy její džungle zalíbila, pak se směle pusťte do práce a pořiďte si vlastní.

Jak se vám líbí nejekologičtějším bydlením v New Yorku od Summer Rayne Oakes?

Summer Rayne Oakes má i svůj kanál na YouTube – podívejte se například na to, které rostliny patří mezi její nejoblíbenější
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články