Zimní krmení pokojových rostlin: Porostou jedna báseň, pomůže jim k tomu cibulová voda

Cibulová voda může být jednou z možností, jak pomoci rostlinám překlenout zimní období. Obsahuje totiž mnoho cenných živin.

Velkou úrodu okurek zajistí obyčejné cibulové slupky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když zima zahalí svět do svého chladného objetí, vyžadují naše milované pokojové rostliny zvýšenou péči a výživu. Zajímavé je, že jedním z nejúčinnějších prostředků této péče jsou skromné cibulové slupky.

Zázrak hnojiva z cibulových slupek

Cibulové slupky představují doslova pokladnici živin, které výrazně prospívají růstu a kvetení pokojových rostlin. Tento jednoduchý přírodní prostředek nejenže zvyšuje kvetení, ale také chrání rostliny před různými škůdci, jako jsou mšice, třásněnky a roztoči. Klíčové složky cibulových slupek:

  • Karoten: Zvyšuje odolnost a odolnost pokojových rostlin vůči chorobám.
  • Fytoncidy: Tyto přirozeně se vyskytující sloučeniny jsou účinné proti plísním a bakteriím v půdě.
  • Kyselina nikotinová: Posiluje kořeny rostlin a je obzvláště užitečná pro rostliny, které mají nedostatek slunečního světla.

„Cibulové slupky také působí jako přírodní bariéra proti houbovým infekcím. Mně zálivka z nich pomáhá i na plíseň v květináči,“ napsala nám do redakce čtenářka Jarka K. z Lokte. Chcete-li připravit účinný nálev z cibulových slupek, naplňte s nimi litrovou sklenici, zalijte vodou a nechte dva dny louhovat. Následně směs sceďte a nálev zřeďte vodou v poměru 1:2. použijte jak zálivku nebo jako postřik (v takovém případě se však ujistěte, že jste z listů rostliny setřeli prach, a teprve poté cibulový roztok aplikujte pomocí rozprašovače).

Jak při krájení cibule neuronit ani slzu: Pomůže technika krájení, její zchlazení nebo zahřátí

Kvasnice: alternativa bohatá na živiny

Další vynikající domácí hnojivo je podle webu iReceptář to z kvasnic. Pro přípravu rozmíchejte 10 g kvasnic a lžíci cukru v litru teplé vody. Před samotnou zálivkou nechte směs asi hodinu odstát. V létě aplikujte toto kvasnicové hnojivo jednou za deset dní, ale na podzim a v zimě postačí aplikace jednou za měsíc. Sami jsme toto hnojivo vyzkoušeli a doporučujeme.

Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může obyčejné kuchyňské dochucovadlo iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může cibule

Nepřehlížejte popel z krbu

I popel z vašeho krbu, zejména pokud používáte brikety, dřevo nebo dřevěné uhlí, však může být pro vaše pokojové rostliny podle informací z webu BydlímeKvalitně překvapivě cenným hnojivem. Krbový popel je bohatý na vápník, draslík, hořčík a fosfor, což představuje prakticky stejné složení, jaké najde i u kvalitních hnojiv. Pro rostliny, kterým se už tak úplně nedaří, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři skořici nebo obyčejný cukr.

Popel může být při hnojení rostlin ještě účinnější ve spojení s droždím a sodou

Jaké jsou vaše osvědčené prostředky pro hnojení pokojových rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články