Žloutne vám i tak nenáročná rostlina, jako je potos? Napravte těchto pár chyb a bude mít zase krásně zelené listy

                   

Potos neboli šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) je velmi oblíbená pokojová rostlina známá svou nenáročností a šplhavými stonky. Zdobí police, skříně a jiná místa v našich domovech. I přes jejich odolnost se ale může stát, že listy této pokojovky začnou žloutnout. Tento problém může mít více příčin, které jsou zodpovědné za trápení vašich zelených společníků.

Dopřejte jim sluníčka tak akorát

Jednou z příčin žloutnutí listů potosů je jejich umístění na nevhodném stanovišti. Je všeobecně známo, že jsou schopny snášet i velké zastínění. Mnoho nezkušených pěstitelů si proto myslí, že tyto rostliny nepotřebují k životu téměř žádné světlo, což samozřejmě není pravda. Ideálním prostředím pro růst šplhavnic je světlé stanoviště bez přímého slunce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Potos potřebuje správné množství vody

Při zalévání dejte pozor, abyste potosy nepřelili, obzvlášť pokud je máte na stinném stanovišti. Při nedostatku slunce totiž nepřijímají dost energie, a tak ji nemohou vkládat do absorpce vody svým kořenovým systémem. Pak dochází k tomu, že se kořeny začnou topit a pomalu hnít, po čemž následuje žloutnutí listů. Skvělým řešením je umístění drenáže na dno květináče, která napomůže k tomu, aby nadbytečná voda odtekla.

iZdroj fotografie: Unsplash

Za nezdravou barvu šplhavnice může také nedostatečná zálivka. Tím se samozřejmě neliší od žádné jiné pokojové rostliny, dejte tedy pozor na to, abyste jí dopřáli pravidelnou závlahu. Vhodný interval zalévání je přibližně jednou týdně, to rostlinám bohatě stačí. Dvakrát až třikrát týdně proveďte rosení listů, protože vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost.

Dejte pozor na přiměřené hnojení

Nažloutlé listy mohou být také znamením, že se rostlině nedostává správného množství živin. Ve vegetačním období je třeba potosy hnojit alespoň jednou za dva týdny ve formě tekutého hnojiva pro zelené pokojové rostliny. To jim dodá potřebné množství:

  • železa,
  • draslíku,
  • fosforu,
  • dusíku
  • a mnoha dalších živin.

K problému může dojít i při přehnojení, které je typické opět žlutými listy, jež však časem zhnědnou. Pak je nutné rostliny přesadit a omýt jim kořeny vodou.

Podařilo se i vám napravit žloutnutí listů u vašich potosů?

Potos můžete jednoduše množit, a tak si rozšířit svou sbírku, nebo nové jedince darovat svým blízkým. Vyzkoušejte jednoduchou řízkovací metodu!
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články