Ještě máte čas: nasbírejte si listy maliníku a připravte si z nich výborný léčivý čaj

                   

Každý z nás jistě zná maliník (Rubus). Jde o keř vysoký jeden až tři metry nesoucí sladké plody růžové až červené barvy. Jen málokdo ale ví, že je možné z něj využívat nejen plody. Sbírat se totiž dají i listy, které mají příjemnou vůni a mnoho léčivých účinků. Listy se nejčastěji sbírají během srpna a září a konzervují se sušením. Poté z nich můžete připravit zdravý a chutný čaj.  

Listy obsahují mnoho vitaminů

Listy maliníku obsahují mnoho látek prospěšných pro lidský organismus. Najdeme v nich velké množství vitamínu B12 a v menší míře i vitamíny A a C. Dále obsahují i minerální látky, jako je vápník, hořčík, železo a draslík. Nechybí v nich ani flavonoidy, třísloviny, slizy, mnoho organických kyselin a vonné silice. Ty listům dodávají jejich specifickou svěží vůni.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky výše zmíněným látkám listy pomáhají s nejrůznějšími zdravotními problémy. Maliník je protizánětlivý, snižuje horečku, posiluje obranyschopnost a podporuje trávení. Má svíravé a stahující účinky, takže pomáhá při průjmech. Ženám v těhotenství pomůže s posílením děložního svalstva. Pomáhá i s menstruačními bolestmi a stimuluje sekreci žluči. Má také schopnost vypudit toxiny z těla. 

Připravit čaj je opravdu jednoduché

Listy maliníku můžete sbírat prakticky všude. Hojně se vyskytuje v zahradách, rumištích i v přírodě. Při sběru ale dbejte na to, aby byly rostliny zdravé a čisté. Pozor dejte zejména na rez maliníku nebo znečištění dopravou. Listy pak můžete sušit buď v sušičce, nebo na vzduchu. Při použití sušičky použijte teplotu maximálně 40 °C, vyšší teploty by mohly zapříčinit ztrátu účinných látek. Při sušení na vzduchu listy rozprostřete do slabých vrstev ve stinném prostředí.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Ze sušených listů pak můžete připravit lahodný čaj. Jeho příprava je opravdu snadná. Potřebovat budete jen lžíci listů a šálek vody. Listy přelijte vodou a v uzavřené nádobě je nechte deset minut louhovat. Poté čaj sceďte a můžete podávat. Pijte ho 2x až 3x denně. Čaj má mírně trpkou chuť a je vhodný i pro děti. Užívat ho můžete i dlouhodobě, jelikož nemá žádné nežádoucí účinky. A víte, že s medem chutná opravdu skvěle?

Vyzkoušejte také sirup z malin. Na výrobu je opravdu jednoduchý
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články