Dílna, která je součástí domova každého správného kutila, vyžaduje stejnou pozornost jako všechny ostatní části domu. To se týká jak jejího provozu, tak doby, kdy si dílnu teprve vybavujete. Návrh uspořádání a organizace dílny i jejího provozu nejsou snadným úkolem. Důležité budou dostupné finanční prostředky, které budete chtít do vybavení vaší dílny investovat, stejně jako prostory, ze kterých budete dílnu vytvářet. Práce – stejně jako možností – bude s dílnou hodně, vyplatí se nicméně dodržovat jistá pravidla.
Prostor se vždy hodí
Dílna by měla být alespoň trochu prostorná. Celkovou podlahovou plochu člověk příliš neovlivní a závisí na prostorách, které má k dispozici, ale rozvržení a množství vybavení již ovlivnit lze. Vše by mělo směřovat k tomu, aby byla práce v dílně příjemná a zároveň bezpečná. V dílně musíte být schopni se bez problémů otáčet, a to nejen sami ale např. i s kusy materiálu v rukou apod. Samozřejmostí by měla být pevná podlaha, která se pod vámi nebude bořit do země.
Světlo a vzduch
Dostatek světla při práci budete rozhodně také potřebovat. Nesmí proto chybět dobré osvětlení, anebo okno. Právě okno má ještě další význam: zajišťuje, aby mohla vaše dílna volně dýchat. Při některých typech prací se navíc hodně práší a v místnosti bez okna se často nedá ani po krátkém čase pořádně dýchat, natož pracovat. U dílen, které oknem nedisponují je alternativou účinná ventilace, to ale znamená nezanedbatelnou investici navíc. A pokud máte nevrlé sousedy, kteří budou s dílnou sdílet třeba zeď řadového domku, myslete trochu i na odhlučnění zdí a vchodových dveří.
Vybavení dílny
Je více než vhodné, aby byla dílny vybavena přívodem vody a elektrické energie. Ty je samozřejmě třeba zakomponovat už do původního návrhu. Kromě klasického ručního nářadí je potom díky tomu možné používat např. kompresory a díky tomu nim je dostupné i pneumatické nářadí nebo jakékoliv jiné zařízení pracující s tlakovým vzduchem.
Kompresorů je celá řada typů, obecně ale platí, že pro použití v domácí dílně jsou dostatečně výkonné a kvalitní pístové kompresory. Alternativou jsou kompresory šroubové, které se však hodí spíše do profesionálních provozů.
Pracovní deska
Aby šla práce v dílně snadno od ruky, je potřeba vybavit se kvalitní pracovní deskou. Ta musí být pevná a dobře ukotvená, stabilita pracovní desky je věcí prvořadé důležitosti. Odolný povrch desky je však taktéž důležitý. Ať už se jedná o kovovou desku nebo stůl z masivu, je dobré znát jeho nosnost. Ta by se měla pohybovat alespoň kolem 500 kg.
Organizace nářadí
Je velice užitečné, pokud pracovní stoly obsahují i řadu přihrádek a šuplíků, které slouží pro uskladnění drobného materiálu. Větší nářadí nebo materiál můžete mít uchované v uzamykatelných skříních apod. Alternativou jsou nástěnné systémy, na které lze nářadí navěsit a mít jej tak také vždy po ruce.