Jak připravit zahradu na zimu?

Jak na zazimování rostlin na zahradě: K ruce si vezměte textilii i provázek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima se nezadržitelně blíží, dny se krátí, světla ubývá a příroda se pomalu ukládá ke spánku. A ačkoliv je podzim obdobím sklizně a babí léto nás láká na hřejivé sluneční paprsky, nastal ideální čas na zazimování zahrady. 

Zahrada je totiž trochu jako sysel nebo medvěd. Přes zimu si potřebuje odpočinout a načerpat nové síly na nadcházející sezónu. V článku jsme pro vás sepsali, co je potřeba během podzimu udělat, abyste se na jaře mohli radovat z kvetoucích záhonů, stromů i zelenajícího se trávníku.

Shrabejte listí

Z trávníku i z okolí stromů a keřů shrabejte veškeré spadané listí. Pod listím se mohou na trávníku vytvořit lysiny a plíseň. Také se tam mohou ukrývat a množit škůdci stromů. Na spadané listí využijete hrábě, vysavače, ale i kompostér. Listí zdravých stromů můžete totiž kompostovat. Stačí ho jen před kompostováním podrtit. Uvidíte, že vám trávník na jaře „poděkuje“. 

Ostříhejte živý plot

Péči věnujte i živému plotu. Ideálně v říjnu ho pomocí nůžek zastřihněte. Které jsou ty nejlepší na trhu? A jaký model je vhodný přesně na váš plot? To zjistíte ve srovnání nůžek na živý plot, kde byly jednotlivé modely podrobeny průzkumu. Živý plot také důkladně zalijte a kořeny keřů či stromů zakryjte mulčovací kůrou. Půdu v okolí živého plotu tak ochráníte před mrazem a zároveň zabráníte rozrůstání plevele.

Ostříhejte růže

Také růže je potřeba před zimou ostříhat, aby vám během chladných dnů a nocí nevymrzly. Zkraťte je cca 8 větviček od kořene tak, aby poslední větvička směřovala ven. Nezapomeňte je zakrýt zeminou a chvojím. Díky této péči se na jaře budete radovat z kopy nových poupat.

Zryjte záhony

Během října pravděpodobně sklidíte poslední druhy zeleniny. Ve chvíli, kdy budou záhony zet prázdnotou, vrhněte se také na jejich zazimování. Půda je po celé sezóny vyčerpaná a potřebuje znovu nabrat sílu. Záhony důkladně zryjte, odplevelte a následně pohnojte hnojem nebo kompostem. Hnůj či kompost pomohou půdě s obnovou živin. Těžkou půdu odlehčete pískem nebo rašelinou. 

Vysázejte cibuloviny

Chcete se na jaře těšit z nádherných květů narcisů, tulipánů, hyacintů, modřenců nebo mečíků? Pak se ještě v průběhu babího léta vrhněte na vysazení cibulovin. Vysadit můžete i i oblíbené trvalky, ozimé letničky a dvouletky. Během zimy stihnou cibulky krásně zakořenit a na jaře pak budou ukázkově zdobit vaši zahradu.

Posekejte trávník

Nezapomínejte ani na trávník, který často zabírá velkou část zahrady. Ještě jednou, naposledy, ho posekejte. Zvyšte si pojezd u sekačky a pokoste ho na výšku 3 až 4 cm. Také se zbavte krtinců, dosejte prořídlá místa a pokud objevíte mech, použijte na něj vápenec. Trávu můžete postříkat ochranným prostředkem proti zimním plísním a lehce ho poprášit trochou kompostu s dostatečným množstvím draslíku. K tomu použijte 

TIP: Sháníte novou sekačku, ale nevíte si rady s výběrem? Portál arecenze.cz provedl srovnávací test sekaček na trávu dle parametrů, uživatelských hodnocení a názorů, vlastních zkušeností i výsledků dalších zahraničních a českých testů. Následně vybral top sekačky v různých kategoriích.

Založte kompost

Ten nejlepší způsob, jak se zbavit spadaného listí nebo posekané trávy je kompost. A právě podzim je ideálním obdobím k jeho založení. Díky kompostu se snadno a rychle zbavíte organického odpadu z domácnosti i ze zahrady, a zároveň budete mít přísun kvalitního biohnojiva pro vaše záhonky i ovocné stromy. Do kompostu navíc můžete dát v podstatě vše z vaší zahrádky – zbytky posekaného trávníku, listí, odřezky z keřů a stromů, slámu, seno, odpad z ovoce a zeleniny, ale také skořápky od vajíček, zbytky čaje nebo kávovou sedlinu.

Pozor na vodu

V neposlední řadě nezapomeňte na vodu a všechny vodní prvky na vaší zahradě. Před prvními mrazíky vyklepte z hadic poslední kapky vody a ukliďte je na suché místo. Také závlahový systém vypusťte a zazimujte, aby se k němu nedostala dešťová voda nebo sníh. Kromě toho pečlivě uzavřete všechny kohoutky a přívody vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články