Jak uzpůsobit zahradu malým dětem i domácím mazlíčkům?

                   

Na první pohled se to možná zdá zvláštní, ale ať už máte doma malé děti, nebo třeba pejska, zabezpečení zahrady je v mnoha ohledech podobné. V obou případech je nutné ohlídat mimo jiné oplocení pozemku, znepřístupnění vodních ploch nebo eliminaci jedovatých a jinak nebezpečných rostlin.

Základním předpokladem pro zajištění bezpečnosti je dostatečně kvalitní a pečlivé oplocení pozemku. Tento krok skutečně nepodceňujte, protože na neoploceném pozemku stačí i malá chvilka nepozornosti a děti už si hrají na silnici před domem nebo se spolu s vašimi psy přidají ke grilování u sousedů. Nejlepší a nejosvědčenější ochranou je kombinace klasické kovové, dřevěné nebo betonové hradby s živým plotem. Tímto způsobem zabráníte dětem i pejskům v opuštění pozemku a současně si zajistíte potřebné soukromí.

i

Pozor na jedovaté rostliny

Zahrada plná okrasných rostlin a květin je sice na pohled krásná, může ale ukrývat velké nebezpečí. Děti i domácí zvířata mají často potřebu svět kolem sebe poznávat všemi smysly včetně chuti. Děti se často pouštějí do lákavých bobulí, psi si zase pochutnávají na větvičkách. Pokud se jedná o ovocné stromy a keře s jedlými plody, nic se neděje – ačkoli i v tomto případě byste měli na děti dohlížet, a to především kvůli možným peckám v některém ovoci nebo jeho zkonzumovanému množství.

O poznání vážnějším problémem je ovšem ochutnávka jedovatých rostlin – a že se jich v běžných zahradách nachází víc než dost. Výsledkem jsou v lepším případě žaludeční potíže, ani tak se ale nejedná o nic příjemného. Proto si svou zahradu pečlivě projděte a zkontrolujte vše, co vám na ní roste. Podobně pečliví potom samozřejmě buďte i při nákupu nových rostlin a dřevin. Mezi nejjedovatější, běžně se vyskytující rostliny patří zlatý déšť (štědřenec), durman, prilbica, rododendron, břečťan, tis nebo i na první pohled nevinně vypadající konvalinka.

Ohlídejte si překážky, které brání průchodu zahradou

Některé rostliny sice nejsou jedovaté, přesto mohou být svým způsobem nebezpečné. U hlavních cest se raději vyvarujte růžím nebo ostružinám s větvičkami plnými drobných trnů. Máte-li na zahradě vzrostlé stromy, zkontrolujte, jestli jejich kořeny netvoří překážky, o které děti snadno zakopnou. To samé platí i pro menší keříky umístěné přímo na hlavních trasách procházejících zahradou. Pokud se jakékoli překážky na zahradě nacházejí a není možné je jednoduše odstranit, alespoň na ně děti upozorněte a ukažte jim, které prostory zahrady jsou určené na hraní a které nikoli.

i

Vodní plochy představují riziko

Odkryté bazény nebo jezírka jsou doslova noční můrou většiny rodičů, protože tady skutečně stačí i pár vteřin nepozornosti. Pro vyšší bezpečnost pobíhajících dětí je lepší jezírka odstranit nebo alespoň důkladně ohradit. Dvojnásob to platí u bazénů. Ty je navíc vhodné kompletně zakrýt, pozor si jen dejte na obyčejné plachty. Děti by si je mohly snadno splést s pevnou zemí a skočit na ně. Zvážit můžete i pořízení bazénového alarmu, který hlasitě upozorní na jakýkoli pád do vody.

Vodní plochy představují nebezpečí nejen pro děti, ale také pro domácí, nebo dokonce i divoká zvířata. Kromě výše zmíněných opatření jim pomůžete i tím, že zajistíte bezpečnou cestu ven z vody. Například pomocí ostrůvků, schodů nebo kaskády kamenů, na které se zvířata mohou „vyškrábat“.

i

Pro děti připravte herní koutek a roztomilá zákoutí

Abyste svým dětem pobyt na zahradě co nejvíce zpříjemnili, můžete jim tu vytvořit herní plochy. Podle věku a zálib dítěte nebo rozlohy vaší zahrady sáhněte třeba po zahradním domku, pískovišti či provizorním fotbalovém nebo basketbalovém hřišti.

A až se děti unaví hrou, určitě ocení i roztomilé „schovávačky“ v klidných koutech zahrady. Pořiďte sem například houpací síť, zahradní lavici, křeslo nebo pohodlné lehátko. Relaxační koutek si navíc jistě oblíbíte i vy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články