6 originálních nápadů do zahrady, které vás nebudou stát skoro nic. Zvelebte si zahradu tak, jako nikdo ve vašem okolí

                   

Zahrada by měla být místem, na kterém se budeme cítit za všech okolností dobře. To ovšem neznamená, že bychom za ni museli vynaložit horentní sumy. Vždyť i roztomilé posezení nebo nápadité zahradní dekorace lze vyrobit opravdu za pár korun. Stačí jen mít šikovný nápad, vhodný materiál a trochu inspirace. Dnes pro vás nemáme konkrétní návody, ale spíš trochu jiný pohled na svět. Třeba si v něm také najdete nějaký ten nápad.

Využijte odpad a rozzařte zahradu

Všeobecně platí, že šikovný zahradník vůbec nic nevyhazuje. Rozbité kolečko se tak může proměnit třeba v originální květináč. A to samé platí i pro nepoužívané plastové kbelíky, sudy a obdobné nádoby. Záleží jen na vás, zda je necháte v jejich původním stavu, nebo je ozdobíte třeba mozaikou z keramických střepů nebo třeba „jen“ novým nátěrem. Důležitý je právě onen nápad, vše ostatní už přijde samo, stačí jen trochu chtít.

iZdroj fotografie: Freepik

Využijte předměty netradičním způsobem

Ve hře však nemusí být vždy jen recyklace „za každou cenu“, někdy se zkrátka a dobře stačí podívat na věci tak trochu jinak. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vezměme si za příklad třeba staré cihly – pokud je budeme chtít využít, nejspíš z nich na zahradě něco sestavíme, použijeme je jako obrubu záhonů apod. Ovšem vezmeme-li akrylovou barvu nebo něco jiného obdobně odolného, můžeme je popsat a umístit na záhon jako jmenovky.

Soběstačnost na prvním místě

Pokud chceme mít zahradu za všech okolností perfektní a přitom stále levnou, musíme se zamyslet nad tím, jak snížit objem kupovaných předmětů a surovin na minimum. Základem tohoto smýšlení je rozhodně nádrž na dešťovou vodu, kterou lze vždy použít pro zálivku. Ovšem tím by to končit nemělo. Vsaďte také na dobrou drenáž, díky níž podpoříte zasakování vlhkosti do země, a nezapomeňte ani na dobré zkypření půdy.

Zdroj fotografie: Unsplash
i

Obojí vám pomůže snížit plýtvání vodou na minimum. Velmi dobrým tipem je i kapková závlaha, kterou si snadno vyrobíte vlastními silami. A lámat hůl byste neměli ani nad elektřinou. Proč v noci plýtvat bateriemi v ruční svítilně nebo proč rozsvěcovat velké zahradní světlo, když můžete vsadit na solární lampy a obdobné šikovné produkty? Investice do jejich nákupu se vám velmi rychle vrátí, na to se můžete spolehnout.

Kupujte zeleň, která se rozroste

I když se dnes zahradníkem nazývá ledaskdo, ve skutečnosti oplývá tolik potřebnou trpělivostí jen opravdu málo lidí. A není divu – raději si koupíme již vzrostlé stromy a keře, které se nám na zahradě rozrostou hned. To ovšem rozhodně není cesta k levnému zařízení zahrady, naopak. Může se vám značně prodražit jednoduše proto, že starší rostliny se obtížněji ujímají. Pěstování malých sazeniček je tedy mnohem větší sázkou na jistotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A abyste nemuseli stále dokola kupovat nová osiva, myslete také na to, že na podzim si musíte připravit svou vlastní zásobu. Mnohdy považujeme uchování semen za něco těžkého, ovšem opak je pravdou. Jakmile totiž seberete ze záhonu ta dokonale zralá (a nezáleží na tom, zda jde o květiny nebo zeleninu), pak jim ke spokojenosti stačí už jenom jedno – dokonalé vysušení. Klidně je na měsíc položte na poličku v obýváku a máte hotovo.

Spolupracujte se svými sousedy

Dobře založená zahrada je radost, ovšem leckdy se nevyhneme nákupu různé speciální techniky. V případě trávníku jde třeba o sekačku a vertikutátor určený k provzdušnění travního drnu, na poli se vám zase bude hodit menší traktůrek nebo jeho příbuzní. Pokud však máte dobré vztahy se sousedy, zvažte, zda se vám vyplatí pořizovat si takové věci každý zvlášť. Nebude lepší se složit na jeden výkonnější model, který najednou odvede mnohem více práce?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Dovolte přírodě, aby zahradu ozdobila

Leckdy se říká, že matka Příroda je mocná čarodějka. A ráda vám to ukáže i na vaší zahradě, když jí dáte příležitost. Nic totiž uprostřed léta nepřitáhne pozornost tak, jako třeba hejno motýlů nad záhonem nebo skokani na břehu jezírka. Pokud to je tedy jen trochu možné, nechte si na zahradě nějaký ten divoký koutek, kde příroda bude moci předvést, co umí. Originálnější a levnější doplněk do zahrady rozhodně neseženete. Na to se můžete spolehnout.

Dekorativní nádobu si můžete vyrobit i ze starých hadrů a cementu. Originální dekoraci budete mít hotovou za pár minut
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články