Místo vyhazování je zakopejte do půdy: Vaječné skořápky a suché listí vyživí celou zahradu

Běžný odpad z domácnosti lze skvěle využít pro výživu zahrady. Stačí ho jen zakopat do záhonů nebo kamkoliv jinam.

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky i Zdroj fotografie: Allan Aguilar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Využití odpadu v zahradě patří k tomu nejlepšímu, co s ním můžete udělat. Stačí ho jen aplikovat tím správným způsobem. Jaký odpad lze použít a co může vaší zahradě přinést? Seznamte se se 7 nejlepšími pomocníky, kteří vám s výživou vaší zahrady skvěle pomohou.

1. Vaječné skořápky dodají vápník

Skořápky z vajec jsou bohaté na vápník, který může pomoci rostlinám s lepším vývojem kořenů a zároveň zlepšuje kvalitu půdy. Skořápky je nutné nejprve rozdrtit na jemný prášek a poté je smíchat s půdou nebo přidat do kompostu. A pokud máte problémy se slimáky, můžete vaječné skořápky použít i jako přírodní ochranu proti nim. Je však třeba je pravidelně doplňovat.

2. Staré pečivo dodá mikroorganismy

Starý chléb, rohlíky a další pečivo je velmi bohaté na kvasnice, které mohou pomoci rozkládat organickou hmotu v půdě a zlepšit tak její kvalitu. Je ovšem třeba pečivo nejprve rozemlít na drobné kousky a poté přidat do kompostu nebo ho smíchat s půdou. Myslete však na to, že větší kousky bývají atraktivní pro škůdce, jako jsou myši a různý hmyz, takže byste jej neměli používat příliš často.

7 prostředků, které vám pomohou perfektně vyživit zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Suché listí a tráva

Ty tzv. hnědé složky kompostu jsou bohaté na uhlík a dusík, což jsou důležité živiny pro růst rostlin. Můžete je rozdrtit a smíchat s půdou jako mulč nebo přidat do kompostu. Mulčování pomocí suchých listů a trávy vám také skvěle pomůže zadržet vlhkost v půdě a potlačit růst plevelů.

4. Odpad z ovoce a zeleniny

Různý biologický odpad z kuchyně, jako je kůra z citrusů, slupky semena a podobné zbytky, může být také použit pro výživu zahrady. Můžete ho přidat do kompostu nebo použít jako mulč. To je však možné jen u některého typu odpadu. Skvěle se k tomuto účelu hodí třeba cibulové slupky.

5. Kávová sedlina pro zahradu

Kávová sedlina je odpad, který vzniká při vaření kávy. Tento odpad je výborným zdrojem organické hmoty a dusíku, který může být použit pro výživu rostlin. Obsahuje mimo jiné i některé minerály a stopové prvky, jako je například hořčík, vápník a draslík, jež jsou pro rostliny důležité. Hodí se do kompostu nebo může být použita jako mulč.

7 prostředků, které vám pomohou perfektně vyživit zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Kartonové krabice v zahradě

Kartonové krabice jsou také běžným odpadem v domácnostech. Tyto krabice lze však využít i k vytvoření kompostu. Představují totiž levný a ekologický způsob, jak zlepšit kvalitu půdy a podpořit růst rostlin. Musíte si však být jistí jejich zdrojem. Mělo by jít výhradně o kartony lepené kostními a kožními klihy (glutinová lepidla). Chemická lepidla by totiž zahradě právě neprospěla.

7. Čajové sáčky a vylouhovaný čaj

A vyhazovat byte neměli ani zbytky čaje. Čajové sáčky stačí jednoduše zakopat do půdy a vylouhovaný čaj z použitých sáčků je vhodné zředit vodou a poté použít jako zálivku. Některé druhy bylinkových čajů (levandule či máta) mají také repelentní účinky a mohou vám pomoci ochránit rostliny před škůdci. Sáčky nebo již nepotřebné vylouhované byliny stačí jen rozhodit v jejich blízkosti.

Jak svou zahradu vyživujete před sezónou vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články