8 triků pro čistou domácnost ze staré školy, které jsme už zapomněli. Budete překvapeni, jak jsou účinné

                   

Čistá domácnost nebyla pro naše předky jen nějakým abstraktním pojmem. Naopak. Právě podle tohoto měřítka se hodnotila pečlivost hospodyňky. Pozorným sítem sousedských očí tak samozřejmě chtěla projít každá paní domu. A pomáhaly jí v tom nejrůznější tipy a triky, které využívaly výhradně to, co měla doma po ruce. Inspirujte se těmito extrémně jednoduchými postupy a uvidíte, jak skvěle si poradíte s běžným denním úklidem.

Pivo jako skvělý lak na dřevo

Také máte každou chvíli v lednici načatou skleněnou lahev s naším národním nápojem? Ano, můžete ho použít na vaření, ale mnohem lépe se bude hodit k ošetření dřeva. Stačí ho nanést na houbičku a pečlivě přeleštit všechen nábytek. Uvidíte, že bude vypadat jako nový a nikdo nepozná, že jde o komodu, která pamatuje už vaši prababičku. Barvu piva samozřejmě volte podle odstínu dřeva, na které ho chcete použít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Káva vás zbaví nepříjemných pachů

Někdy se něčemu podobnému zkrátka a dobře vyhnout nelze. Nezáleží na tom, zda jste právě v kuchyni připálili jídlo nebo vám došel osvěžovač na WC. Jednoduše sem postavte misku s rozemletou kávou a počkejte, až všechny přebytečné pachy absorbuje. A stejně spolehlivě působí i zapálená svíčka. A vůbec nemusí jít o tu vonnou. Jenom ji zapalte a pár minut počkejte. Po zápachu nebude ani památky.

Staré pleny uklidí přímo skvěle

Stále nemůžete přijít na chuť všem těm nanomateriálům a moderním textiliím? Pak se vraťte zpátky k tomu, co je prověřené ne desetiletími, ale přímo staletími – k bavlně. Pokud máte doma staré látkové pleny, rozhodně je nevyhazujte a vezměte si je při úklidu k ruce. Ne vždy je však nutné sázet pouze na ně. Jestliže jste už domácí zásoby vyčerpali, klidně rozstříhejte třeba stará bavlněná trička nebo jiné oblečení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Citron skvěle vydezinfikuje vše

Potýkáte se například se znečištěným kuchyňským prkénkem? Nenechte se zaskočit ani zlákat k nákupu speciálních čističů. Je to zbytečné, protože obyčejný citron odvede zcela srovnatelnou práci, a navíc je jeho použití rychlé a levné. Všechny plochy, které potřebujete vydezinfikovat, jednoduše přejeďte rozkrojeným citronem, nechte zaschnout a poté je přetřete utěrkou. Navíc se tak zbavíte i nepříjemných pachů.

Proti zápachu pomůže jedlá soda

I tento bílý prášek je v domácnostech velmi vyhledávaným pomocníkem. Nehodí se jen pro nakypření těst, ale i k odstranění zápachu třeba z obuvi. Jednoduše ho nasypte na inkriminované místo a nechte přes noc působit. A stejně funguje i sáček černého čaje. I jemu však musíte dopřát dostatečný čas k tomu, aby ukázal, co umí. Proč kupovat drahé osvěžovače do bot, když máte po ruce toto levné řešení?

iZdroj fotografie: Unsplash

Kečup vyčistí měděné nádobí a stříbro

Máte doma stříbrný set po babičce nebo třeba pánev s měděným dnem? Pak zapomeňte na drahé speciální prostředky z obchodů a místo toho si vezměte k ruce docela obyčejný kečup. Nechte ho chvíli působit (u šperků stačí čas 5–10 minut) a poté všechny nečistoty jemně odstraňte měkkou stranou houbičky. Pomohu vám v tom šetrně působící kyseliny, které v kečupu najdete. A hotovo budete mít za pět minut.

Odstraňte škrábance pomocí pasty

Obvykle si ji pořizujeme proto, aby se postarala o zdraví našeho chrupu a o jeho perfektní vzhled. Ovšem v domácnosti má i mnohé další využití. Skvěle vás třeba zbaví škrábanců na nerezu – stačí ji jen nanést na houbičku a poškozené místo přeleštit. A pokud ji použijete na vyčištění stříbra, nádherně obnoví jeho lesk. Mělo by se však jednat o pastu bez abrazivních částí, které by naopak mohly vaše potíže jen zhoršit.

iZdroj fotografie: Freepik

Čpavek vyčistí sklo i zrcadlo

I když pokaždé leštíte jako o život, stejně nejsou vaše zrcadla ani okna nikdy tak čistá, jak byste si představovali. Jak to jen ty naše babičky dělaly? Odpověď je opravdu jednoduchá – k ruce si vzaly docela obyčejný čpavek. Stačí vám dvě lžíce vody, které smícháte se dvěma litry teplé vody, a máte hotovo. Okna a zrcadla poté stačí už jen omýt standardním způsobem a nebudete se stačit divit jejich opravdu oslnivému lesku.

Nakonec vše doleštěte textilií z mikrovlákna nebo třeba jelenicí či docela obyčejnými novinami (musí jít o ty černobílé, nikoli barevné). Na čistá okna můžete použít i ocet nebo vanilkový pudinkový prášek rozmíchaný ve vodě. A jsou-li opravdu znečištěná, pak vám skvěle poslouží i aviváž. Navíc vám to bude při úklidu krásně vonět.

Inspirujte se našimi tipy na úklid, nebo vás vaše babičky naučily něco lepšího?

Skvělý domácí čistič si vyrobíte i z citronu a jedlé sody. Budete překvapeni, co všechno u vás doma zvládne
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články