Rajčata bez hniloby: Skvělým ochráncem je postřik z dusičnanu vápenatého

Hniloba může být u rajčat velmi vážným problémem. Abyste jí zabránili, můžete vsadit na docela obyčejný dusičnan.

Rajčata budou velká a sladká, jednoduše je nakrmte superfosfátem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

K ochraně rajčat před hnilobou květů, což je běžná fyziologická porucha, lze přijmout preventivní opatření, a zamezit tak tomuto problému už v jeho úplných počátcích. Vsadit můžete třeba na osvědčený postřik dusičnanem vápenatým. Hniloba květů se vyskytuje u různých odrůd rajčat bez ohledu na to, zda jsou pěstována na záhonku nebo ve skleníku.

Příčiny hniloby rajčat

Způsobuje ji několik hlavních faktorů. Jde především o časté srážky, extrémní teploty a nedostatek vápníku, ovšem ve hře může být i nerovnováha manganu, fosforu, dusíku, hořčíku a draslíku společně s příliš kyselou nebo zasolenou půdou. Na postižených rajčatech se objevují šedé nebo tmavě zelené skvrny a postižené plody budou velmi pravděpodobně špatně růst a deformovat se. A co tedy s tím?

Prevence hniloby květů

Jedním z účinných preventivních opatření je zapracování drcených vaječných skořápek do výsadbových jam před přesazováním sazenic rajčat. Vaječné skořápky jsou přirozeným zdrojem vápníku, který je pro rajčata právě ve fázi květu a tvorby plodů klíčový. Kromě toho lze rajčata přihnojit roztokem dusičnanu vápenatého, a to rozpuštěním 10 gramů hnojiva v 10 litrech vody.

Jedna lžička škrobu dokáže skvěle pomoci sazenicím iZdroj fotografie: Depositphotos

Před aplikací roztoku hnojiva je důležité půdu důkladně zalít. Ovšem je možné vsadit i na postřik listů – v takovém případě je však nutné snížit koncentraci o polovinu. Doporučená aplikační dávka tohoto živného roztoku je 1 litr na rostlinu rajčat. Hnojení opakujte jednou měsíčně. V druhé polovině sezony vám už obvykle postačí jen hnojivo z vaječných skořápek, které rovněž obsahují všechny potřebné látky. A jak ho použít?

Hnojivo ze skořápek pro rajčata

Skořápky nechte přirozeně vyschnout nebo je usušte v troubě při nízké teplotě. Poté je rozemelte na jemný prášek (můžete použít mixér nebo mlýnek na kávu). Poté jednoduše rozptylte práškové hnojivo z vaječných skořápek přímo na půdu kolem rostlin, a to zhruba jednou za 3 až 4 týdny. Vždy však zamezte kontaktu hnojiva s listy a stonky rostliny.

Skořápky můžete také rozemlít a přidat do kompostu nebo organického hnojiva, které používáte pro celou zahradu. To přispěje k celkovému zlepšení půdy a poskytne živiny nejen rajčatům, ale také dalším rostlinám. A v případě problémů vám pomůže i Aspirin.

Aby rajčata nebyla napadena hnilobou použijte dusičnan vápenatý iZdroj fotografie: Freepik

Proč právě dusičnan vápenatý

Dusičnan vápenatý poskytne vašim rajčatům snadno dostupný zdroj vápníku, který může pomoci předcházet hnilobě květů zajištěním dostatečného přísunu této základní živiny. Pravidelná aplikace roztoku dusičnanu vápenatého během vegetačního období může přispět ke zdravějšímu růstu a vývoji rostlin a dokáže také snížit riziko hniloby květů.

Jen sám o sobě vám však nepomůže. I když může dusičnan vápenatý být účinným preventivním opatřením, je důležité hlídat i další potenciální faktory, které mohou přispět k rozvoji této poruchy. Jde především o zajištění správného zavlažování, aplikaci dostatečné drenáže (aby se zabránilo přemokření zeminy) a udržování vyváženého přísunu živin.

Jak se o rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články