Rajčata porostou jako zblázněná, k růstu je nakopne tableta Aspirinu

Pokud chcete svá rajčata nakopnout opravdu perfektním způsobem, použijte obyčejného pomocníka z lékárny – Aspirin.

i Zdroj fotografie: Russell Bernice / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aspirin je populární volně prodejný lék používaný ke zmírnění bolesti a zánětu. Mnoho lidí však neví, že kyselina salicylová obsažená v Aspirinu může mít příznivý účinek na některé rostliny včetně rajčat. Používáním Aspirinu jako přírodního hnojiva můžete rostlinám rajčat pomoci být silnější a zdravější, což má za následek lepší výnosy a zvýšenou odolnost vůči chorobám.

Jak Aspirin pomáhá rajčatům

Aspirin je vlastně forma kyseliny acetylsalicylové, která je odvozena od kyseliny salicylové. Je známo, že kyselina salicylová má pozitivní vliv na mnoho druhů zeleniny, zejména na ty, které patří do čeledi lilkovitých, jako jsou rajčata, papriky, lilky a brambory. Pravidelné používání hnojiv na bázi tohoto pomocníka může mít širokou škálu výhod.

  • Zvýšené výnosy: Tím, že vašim rostlinám rajčat poskytne potřebné živiny, může Aspirin podporovat zdravý růst a vývoj, což vede k větším a hojnějším plodům.
  • Zvýšená odolnost vůči chorobám: Bylo prokázáno, že Aspirin pomáhá rostlinám bojovat s různými chorobami, včetně plísňových infekcí, které mohou způsobit značné poškození rostlin rajčat.
  • Lepší klíčení semen: Aspirin může pomoci urychlit proces klíčení semen a učinit sazenice odolnějšími vůči stresorům, jako jsou změny počasí nebo přesazování.

Jak aplikovat Aspirin na rajčata

Při použití Aspirinu jako hnojiva pro vaše rostliny rajčat existují dva hlavní způsoby aplikace: postřik nebo zalévání. V obou případech budete muset rozpustit určité množství toho léku ve vodě. Doporučené dávkování Aspirinu pro rostliny rajčat se značně liší v závislosti na tom, koho se ptáte. Někteří odborníci doporučují použít jednu 500mg tabletu Aspirinu na litr vody, zatímco jiní doporučují dvě tablety na litr nebo zředění roztoku v pěti až deseti litrech vody.

Rajčata porostou jako zblázněná, a to díky obyčejnému Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li určit správné dávkování pro své rostliny, je nejlepší začít s menším množstvím a vyzkoušet ho na malé části záhonu. Sledujte, jak vaše rostliny reagují, a podle toho upravte dávkování. Pro postřik smíchejte roztok Aspirinu ve spreji a aplikujte jej na listy a stonky rajčat. Pro zalévání jednoduše přidejte roztok Aspirinu do konve a zalévejte rostliny jako obvykle. Nejlepší je aplikovat toto hnojivo jednou za dva až tři týdny.

Co ještě vědět

Závěrem lze říci, že používání Aspirinu jako přírodního hnojiva pro vaše rostliny rajčat může mít významný dopad na jejich růst a celkové zdraví. Nicméně, stejně jako u jakéhokoli jiného typu hnojiva, je důležité používat Aspirin moudře a ve správné dávce, aby nedošlo k poškození rostlin.

Na jaká netradiční hnojiva nedáte ve své zeleninové zahradě dopustit vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články