Alobal urychlí vývoj semen o týdny. Jde o řešení za pár korun

Alobal se může stát při péči o semena a sazenice neocenitelným pomocníkem. Stačí jen vsadit na léty osvědčený trik.

Alobal zbaví příbory nečistot a dodá jim znovu zářivý lesk i Zdroj fotografie: Holger.Ellgaard / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Hliníková fólie se v zahradničení používá již řadu let, a to jako jednoduchý trik pro urychlení vývoje semen. Tato technika je velmi efektivní a může být použita jak pro čerstvé sazenice, tak pro již vzrostlé rostliny na zahradě. A v čem vlastně její geniálnost spočívá?

Alobal patří na dno květináče

Hliníková fólie je podle webu iReceptář také skvělým a velmi jednoduchým nástrojem při lepší péči o zahradu. Můžete ji použít jak pro urychlení vývoje semen, tak i pro ochranu rostlin před zvířaty a škůdci. Vyzkoušejte ji na své zahrádce a to nejlépe právě u semen.

Pro začátek je třeba si vzít k ruce květináč a zakrýt jeho dno dostatečně velkým kusem alobalu. Poté už jen stačí přidat zeminu a zasadit semínka. Hliníková fólie dokáže účinně zadržovat teplo, což výrazně podporuje rychlý růst semen v zemi. Díky tomuto triku tedy vaše sazenice porostou mnohem rychleji.

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů

Alobal a jeho strany: Lesklá drží teplo, matná teplo vydává

Jak využít alobal v zahradě

Tím však využití alobalu nekončí – na zahradě se totiž uplatní v mnoha směrech. Dalším způsobem, jak můžete využít hliníkovou fólii v zahradě, je například její použití jako ochrany pro rostliny před zvířaty a jinými škůdci. Stačí proužky alobalu zavěsit na tyče v blízkosti záhonů. Budou odrážet sluneční světlo a vytvářet nepříjemné odlesky, které většinu nezvaných hostů dokonale odradí.

Lepší přísun světla

Pokud předpěstováváte rostliny, které potřebují více slunečního světla, můžete kolem nich udělat hradbu právě z tohoto šikovného pomocníka. Ten odráží sluneční paprsky a zvyšuje tak množství světla, které na rostlinu dopadá.

Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete péči o zahradu co nejvíce usnadnit, měli byste si k ruce vzít i šikovné pomocníky – skvěle vám pomůže obyčejný alobal

Ochrana pokojových rostlin

Chcete-li zabránit odpařování vlhkosti z půdy, můžete na ni položit právě alobal. Tím účinně zabráníte odpařování vody a snížíte potřebu zálivky. Bohužel se pod ní může koncentrovat nadměrná vlhkost a iniciovat tak vznik plísní. Jde tedy o vhodné řešení především na dovolenou. Ale využít ho můžete i při praní prádla, jak Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. A podobně vám podle webu Feminela pomůže i na zahradě.

Jaké jsou vaše triky pro efektivnější péči o zahradu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články