Armádu mravenců vyhubí banánová slupka, stačí ji namočit v kyselině borité

Nedovolte, aby vás na zahradě tyranizovali mravenci. Vypudit je můžete díky jednomu opravdu jednoduchému triku.

Jak na mravence i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci jsou jedním z nejrozšířenějších a nejúspěšnějších druhů hmyzu na planetě – existuje více než 12 000 druhů, které se liší velikostí, chováním i prostředím, které obývají. Tito tvorové vykazují složitou sociální strukturu a komunikační systém, který se spoléhá především na feromony. Díky nim zvládnou vše – od navigace, přes šíření poplašných signálů až po určení své role v kolonii. A právě toho je možné využít.

Použijte vlastnosti mravenců proti nim

Každá mravenčí kolonie totiž funguje jako jeden celek, často označovaný jako superorganismus, protože její přežití a funkčnost závisí na integrovaném přispění všech jejích členů. Mravenci mohou nosit předměty o hmotnosti 50krát vyšší, než je jejich tělesná hmotnost, a pokud někde najdou něco zajímavého, neváhají se o to podělit,  jak připomíná web NašeZahrada. Jak tuhle vlastnost využít proti nim?

Jak s pomocí jedlé sody odstranit nežádoucí brouky a mravence za zahrady. Unikátní návod bez použití chemie

Kyselina boritá v boji proti mravencům

Kyselina boritá je sloučenina odvozená od boru, známá svými antiseptickými, antimykotickými a insekticidními vlastnostmi. Při použití v boji proti mravencům narušuje jejich trávicí systém, což vede k jejich úhynu. Její účinnost navíc posiluje i její pomalé působení, které umožňuje kontaminovaným mravencům vrátit se do své kolonie a šířit jed po poměrně dlouhou dobu. Jedinou nevýhodou je, že tuhle pomocnici už běžně neseženete. Zkuste se však poptat zahrádkářů v okolí zda nemají staré zásoby – dříve se totiž používala docela běžně.

Metoda banánové slupky: Jak funguje

Banánová slupka slouží jako atraktant, a to díky svým přírodním cukrům, které jsou pro mravence neodolatelné,  jak radí web TheNoviceHomestead. A namočením do roztoku kyseliny borité a cukru se z ní stane doslova smrtící návnada, který žádný škůdce neodolá. Příprava je snadná.

Ne vždy patří mravenci na zahradě mezi vítané hosty. Pokud se jich potřebujete zbavit, použijte jednu osvědčenou metodu. iZdroj fotografie: Deposiphotos
Ne vždy patří mravenci na zahradě mezi vítané hosty. Pokud se jich potřebujete zbavit, použijte jednu osvědčenou metodu.

Jednoduše smíchejte jednu polévkovou lžíci kyseliny borité se dvěma polévkovými lžícemi cukru a vše rozmíchejte ve 100 ml horké vody. Do tohoto roztoku ponořte malé kousky banánové slupky a nechte je vylouhovat asi 24 hodin. Pak už je jen stačí nastražit na místo, kde se vaši malí protivníci pohybují. Za pár dní zjistíte, že nechtěné mraveniště je skoro pryč a brzy zmizí úplně. A podobně působí i kyselina citronová, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jak proti mravencům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články