Azalka, kapradina a břečťan: Tyto rostliny držte daleko od domova, podle pověr mají negativní účinky na psychické zdraví

Některé pokojovky prý působí negativně. Tyto pověry jsou většinou založeny na starých mýtech a tradicích, ale neexistuje pro ně žádný vědecký důkaz.

Azalka, kapradina a břečťan: Tyto rostliny držte daleko od domova i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi množstvím zelených společníků, kterými si člověk může vyzdobit své obytné prostory, mají některé rostliny, jako jsou azalky, kapradiny a břečťan, poněkud kontroverznější postavení. Prý totiž dokážou negativně ovlivňovat duševní pohodu a harmonii svého okolí.

Záhadná azalka – jak vadí

Azalky se svými zářivými květy a svěžími, stále zelenými profily jsou pastvou pro oči. Pod jejich krásou se však skrývá folklór, který je vykresluje jako energetické upíry – entity, které by mohly vyvolat nesoulad a neklid v jinak klidném prostředí domova. Problém prý podle webu MojeZdraví představují ty s příliš zářivě zbarvenými květy.

Pokojovky „čarodějky“, které podle feng-šuej přinášejí štěstí do domova a chrání rodinu

Kapradina a něco o ní

Kapradiny se svými bujnými zelenými listy vnášejí do každého interiéru nádech divočiny a pocit jakéhosi starobylého klidu (mě osobně na nich fascinuje to, že tu byly už v době dinosaurů – a vlastně ještě před nimi). Některá východní učení však naznačují, že kapradiny v sobě navzdory své vizuální přitažlivosti, mohou skrývat i melancholickou energii, která je schopna v nás vyvolat pocity deprese nebo negativně ovlivnit finanční prosperitu.

Kontroverzní břečťan

Břečťan se svým bujným růstem a mohutnými liánami může do domácnosti přinést doslova kus lesa – navíc toho příliš nepotřebuje, takže patří mezi velmi oblíbené pokojovky. Přesto se často doporučuje spíše jako venkovní rostlina. Kromě praktických obav z toxicity pro domácí zvířata a děti totiž na svých bedrech nese i pověru, která říká, že přitahuje do domácnosti podráždění a neštěstí. A to platí jak pro klasické, tak i panašované formy.

Azalka, kapradina a břečťan jsou rostliny spojované s různými pověrami a přesvědčeními ohledně jejich vlivu na psychické zdraví. iZdroj fotografie: Enric Martinez / Creative Commons / CC BY-2.0
Azalka, kapradina a břečťan jsou rostliny spojované s různými pověrami a přesvědčeními ohledně jejich vlivu na psychické zdraví

Aloe vera: pozitivní kontrast

A co si tedy domů pořídit? Na rozdíl od výše zmíněných rostlin vyniká Aloe vera podle učení feng-shui doslova jako maják pozitivní energie a léčení. Gel v jejích šťavnatých listech je známý svými léčivými vlastnostmi a bývá vysoce ceněn pro své hojivé, protizánětlivé a antibakteriální účinky, jak potvrzuje i web HomeInCube.

Aloe Vera je nejen nenáročná na péči, protože vyžaduje minimální zálivku, ale také se věří, že odvádí smůlu a negativní energii a podporuje v domácnosti pozitivní a přívětivou auru. A podobně působí i toulcovka, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jaké pokojové rostliny nejraději pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články