Babiččin přípravek na plevel: Skládá se jen z vody a octa, ničí ale i nejzarostlejší kousky

Proti plevelu nemusíte bojovat jen chemií. Místo toho sáhněte po osvědčeném prostředku našich babiček – postřiku z octa.

Jak na plevel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevel na zahradě není jen estetickým problémem, který ničí vaši těžkou každodenní práci, ale také soupeří s vašimi rostlinami o důležité živiny v půdě. Na trhu je sice k dispozici řada přípravků na jeho hubení, ty však často představují riziko pro vás i ostatní rostliny na zahradě. Proto se vyplatí sáhnout po tom, co se osvědčilo už našim babičkám – po obyčejném octu s vodou. Dobře namíchaný roztok se správným poměrem obou složek totiž dokáže účinně zlikvidovat i ty nejodolnější plevele.

Zkuste na to jít s octem

Metod hubení plevele je samozřejmě více, takže pokud vám nezabere jedna, pak vyzkoušejte jinou. Pro začátek zkuste použít octovou směs ve spreji, která kombinuje ocet a vodu v poměru 2:1. Kyselost octa rychle likviduje plevel, ale nejlepší je aplikovat tento postřik brzy na jaře, než plevel začne kvést, protože v této fázi je k působení roztoku náchylnější (jeho pozdější aplikaci bude třeba několikrát zopakovat). Nezapomeňte si pohlídat, aby se směs nedostala na listy rostlin nebo květin, které chcete na zahradě zachovat, protože by mohlo dojít k jejich poškození.

Další spolehlivou metodou je postřik slanou vodou. Ten připravíte tak, že smícháte jeden díl soli se třemi díly vody (poměr 1:3) a použijete jej v boji proti plevelům podél chodníků nebo jiných zpevněných ploch. Sůl můžete také nasypat přímo na plevel a poté jej postříkat vodou. Sůl způsobí, že kořeny plevele po několika dnech uschnou a odumřou. Tato metoda dobře funguje na místech, kde nerostou žádné jiné žádoucí rostliny – sůl splavovaná do okolí deštěm nebo zálivkou by totiž časem velmi spolehlivě zničila i je.

Mulčování jako přírodní metoda hubení plevele

Pokud chcete svou zahradu zbavit plevele co nejrychleji, pak vsaďte na mulčování. Jde o velmi účinnou metodu, která může skvěle doplnit působení postřiků. Plevel zbavíte kyslíku a světla tím, že na něj položíte nejrůznější vhodné materiály. Může jít klidně o staré noviny, koberce nebo lepenku. Ty pak jen zakryjte vrstvou mulče a máte hotovo. Plevely brzy uhynou i bez vašeho zásahu. Jen dejte pozor, abyste vrstvu mulče příliš nenakupili okolo stonků nebo výhonů pěstovaných rostlin – mohlo by to totiž vést k hnilobě.

Jak na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Babiččin lék na plevel z brambor

Tato metoda je neuvěřitelně snadná a nic nestojí. Po uvaření brambor jednoduše zalijte plevel vroucí vodou. Horká voda rostlinu opaří a poškodí, což způsobí její uschnutí a škrob rozpuštěný ve vodě opětovnému růstu plevele poté účinně brání. Ještě větší účinek bude tato metoda mít, pokud brambory před vařením vydatně osolíte. Opět však platí, že tuto metodu nesmíte používat to v blízkosti rostlin, které byste rádi zachovali.

A skvěle funguje samozřejmě i horká voda například z rychlovarné konvice. A místo škrobu z vody zbylé po vaření brambor může použít třeba jedlou sodu nebo prášek do pečiva. I ty dokážou zabránit růstu plevele přímo báječně. A proti mšicím můžete použít třeba osvědčený postřik s pálivou paprikou.

Jaké triky používáte při boji s plevelem vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články