Z babiččina zápisníku: Hnojivo z hlávek zelí zdvojnásobí růst každé sazenice

Domácí pěstování sazenic není leckdy nic jednoduchého – při jejich výživě je však možné vsadit na osvědčený babský recept.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když pěstujete sazenice, je důležité zajistit jim dostatek živin, aby se silně rozvíjely a byly zdravé. Existuje mnoho různých druhů hnojiv, které můžete použít, ale mnoho z nich může být drahých nebo mohou obsahovat nežádoucí chemikálie. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak vyrobit vlastní přírodní hnojivo z hlávek zelí.

Hnojivo z hlávek zelí

Hlávky zelí jsou bohaté na živiny jako je například dusík, draslík a fosfor, což jsou klíčové živiny právě pro rychlý vývoj a růst sazenic. Navíc ho zcela jistě najdete ve sklepě, kde díky dobrému uskladnění leckdy vydrží až do brzkého léta.

Co budete potřebovat:

  • ½ hlávky zelí
  • Velkou nádobu nebo kbelík s víkem
  • Vodu
  • Síťku nebo jiné síto na oddělení zbytků zelí

Rozkrájejte zelí na menší kousky. Můžete použít nože nebo je nasekat na menší kousky pomocí mixéru. Přesuňte nakrájené kousky do velké nádoby nebo kbelíku s víkem. Přidejte dostatek vody, aby byly hlávky zelí ponořené. Voda však nesmí být chlorovaná. Jestliže máte k dispozici jen tu, nechte ji nejprve odstát po dobu 24 hodin. Následně nádobu zakryjte a nechte směs fermentovat po dobu 3 až 4 dnů. Během této doby se hlávky rozloží a uvolní do vody všechny užitečné živiny. Hodí se prakticky pro všechny druhy, ovšem na rajčata je lepší banánové bláto.

Jak hnojit sazenice hnojivem ze zelí

Po 3 až 4 dnech směs přefiltrujte, aby se oddělila kapalina od pevných částí zelí. Výsledkem by mělo být tekuté hnojivo, které je možné okamžitě použít. Přelijte tekutinu do postřikovače nebo do konvičky a použijte ji na zalévání sazenic. Vždy však dbejte na správné ředění. Pokud totiž použijete příliš silné hnojivo, můžete si nechtěně spálit kořeny rostlin. Doporučujeme proto roztok naředit vodou v poměru 1:10 (jeden díl hnojiva na deset dílů vody).

Babiččin recept pro hnojení sazenic – porostou dvakrát rychleji iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení sazenic práškem z hořčice?

Zelí však není jediným osvědčeným přírodním prostředkem. Skvěle se hodí i hořčice. Obsahuje totiž mnoho živin a stopových prvků, které jsou důležité pro růst rostlin. Hořčičný prášek zapracovaný v substrátu navíc působí také jako prevence proti půdním škůdcům. Použití je jednoduché – nejdříve namelte zrna hořčice na jemnou konzistenci a poté tento prášek vmíchejte do půdy.

Ke každým čtyřem sazenicím by měla přijít jedna rovná polévková lžíce. Jde o přibližné množství, není nutné ho dodržet zcela přesně. Prášek je však třeba jemně zapracovat do půdy a následně zalít vodou. Dobře se tak vsákne a dostane se i do hlubších úrovně substrátu, kde se postará o likvidaci všech nežádoucích škůdců. A pomoci může i obyčejný pepř.

Jak o své předpěstované sazenice pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články