Význam samolepek na banánech: Prozradí pesticidy i genetické modifikace

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce. Podle typické samolepky jednoduše zjistíte, za jakých podmínek byly pěstovány.

i Zdroj fotografie: Tupungato / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý zakoupený banán je označen nálepkou. A není tam jen tak. Pokud se aktivně zajímáte o potraviny, které konzumujete, jistě vám tato skutečnost neunikla a věnujete jí náležitou pozornost, podobně jako například lustrování etiket mléčných a masných výrobků, doplňků stravy, nápojů apod. Pro mě byla kdysi každá samolepka malým zázrakem, a tak jsem ty legrační s nápisem Chiquita a vyobrazenou paní s mísou ovoce na hlavě lepila, kam se jen dalo. Nyní si dávám větší pozor na to, co mi říká a co se chystám sníst. Děláte to také tak?

Číselný kód ukrývá vše podstatné

Než příště banány jen tak bez rozmyslu šoupnete do nákupního košíku, věnujte pozornost samolepce, která je umístěná na každém kuse. Kromě toho, že se jedná o označení výrobku, jak informuje web SvětCestovatele, a určíte tak snadno původ, tedy zemi a případně i konkrétní farmu, totiž obsahuje také soustavu čísel. Zpravidla se jedná o 4–5 číslic. A jak z nich vyčíst to podstatné? Každý banán obsahuje označení 4011, což je jeho PLU, tedy identifikační číslo zboží. To usnadňuje a zrychluje kontrolu skladových zásob.

Kávová sedlina, vaječné skořápky i slupka od banánu: Božská hnojiva

Kávová sedlina, vaječné skořápky i slupka od banánu: Pro někoho odpad, pro zahradníky božská hnojiva

Zrovna u kazového zboží, jako je ovoce, je to nesmírně přínosné. Číslování spravuje Mezinárodní federace pro výrobní standardy (IFPS), píše web Lifee. Uvidíte-li ale na banánu 94011, byl pěstován v maximální ekologické míře bez pesticidů a chemikálií. Pětimístný kód začínající číslicí „8“ značí geneticky modifikovanou plodinu. Všechno ovoce a zelenina, jejichž čtyřmístný kód začíná číslem „3“ a „4“ informuje, že při pěstování byly použity hnojiva a chemikálie.

Slupky nevyhazovat

Chalupáři-Zahrádkáři už dávno psali, že slupky od banánů, které standardně končí v odpadkovém koši či na kompostu, je velká škoda vyhazovat. Slouží jako nemírně hodnotné hnojivo prakticky pro celou zahradu. Obsahují velké množství draslíku, který podporuje bohaté kvetení. Dobrou službu tak prokážete například tolik oblíbeným muškátům, petúniím, ale i rajčatům či okurkám a dalším plodinám na záhoně.

Nakrájený banán na prkýnku iZdroj fotografie: Freepik
Po snědení banánu slupku nevyhazujte, poslouží jako hnojivo pro všechny rostliny

Nejinak je tomu i v případě pokojových rostlin, které tuto péči také ocení. Pro orchideje je to učiněný balzám, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili. „Já už doma ani na zahradě jiné hnojivo nepoužívám,“ napsal nám pan Aleš H. z Prostějova.

Jak moc se zaměřujete na informace z etiket?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články