Banánové slupky a vejce zahrabte, v zemi poslouží jako bomba plná živin pro rostliny

Nápadů pro lepší výživu zahrady není nikdy dost. Někdy však může být aplikované hnojení opravdu levné a rychlé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete vyživit svou zahradu opravdu od základů, nemusíte vždy sahat po drahých komerčních hnojivech. Naopak – leckdy vám skvěle postačí i několik málo surovin, které najdete doma – například vajíčka na hranici trvanlivosti nebo přezrálé banány, které nedokážete už nijak jinak zužitkovat.

Banány a vejce jako hnojivo

Využití vajec a banánů jako přírodních hnojiv je výhodné z několika důvodů. Především jsou cenově dostupné (přezrávající banány lze koupit ve výprodeji velmi výhodně, a to především v sezóně) a lze je použít kdykoli během vegetačního období. Navíc jsou také bohaté na důležité živiny, které jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin.

Použití vejce a banánů jako hnojiv je obzvláště výhodné pro ty, kteří se snaží hospodařit na své zahradě organicky, bez použití syntetické výživy nebo pesticidů. A vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní suroviny, nemají také žádný negativní dopad na životní prostředí, jako mají chemické látky (banány lze navíc použít i jako skvělý biostimulátor při hnojení rostlin).

Banán hnojení iZdroj fotografie: Pixabay

Kde se tito pomocníci hodí

Vajíčka jsou vhodná zejména pro zeleninu, jako jsou rajčata, papriky a cukety, zatímco banány se hodí pro všechny druhy rostlin, včetně květin, bylin a stromů. Pokud je však chcete jen tak zahrabat do země, postarejte se o to, aby byly uloženy dostatečně hluboko. Při použití vejce a banánů jako hnojiv je důležité zajistit, aby byly zahrabány do země dostatečně hluboko, což zabrání vzniku nepříjemného zápachu, který může být přitažlivý pro škůdce.

Vejce je pak před zahrabáním třeba alespoň naklepnout, aby se začaly do půdy rychleji uvolňovat živiny. Další možností je použití vody, ve které byla vařena vajíčka, případně se v ní alespoň přes noc louhovaly banánové slupky. Toto hnojivo je zvláště užitečné pro květiny a rostliny v květináčích.

Jaké živiny obsahují banány

Banány jsou bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínu B6, vlákniny a draslíku. Banánové slupky jsou také obohacené o živiny, jako je vláknina, vitamíny a minerály a jak bonus obsahují vyšší množství antioxidantů než samotné banány. Skořápky pak dodají rostlinám především vápník.

Kdy prořezávat hortenzie iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy si dávat pozor

Banán společně s vejcem je vhodné zakopat pod každou větší rostlinu, kterou chcete pěstovat na zahradě. Nehodí se však pro druhy, které preferují kyselé podmínky půdy, jako jsou například:

 • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
 • pomněnky (Myosotis)
 • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
 • rododendron (Rhododendron)
 • chryzantéma (Chrysanthemum)
 • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
 • hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
 • hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
 • vřesy (Calluna L.), například vřes obecný (Calluna vulgaris)
 • azalka (Azalea)
 • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
 • vřesovec pleťový (Erica carnea)
 • lilie (Lilium)
 • hyacinty (Hyacinthus)
Cesta banánu od sazeničky až do vašeho nákupního košíku. Co je mezi tím? Proč v Latinské Americe říkají, že banánovník je jako žena? A proč se banány sklízejí zelené?

Jak svou zahradu a rostliny na ní vyživujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články