Banánové slupky nikdy nevyhazovat, rostlinám dodají velkou motivaci k růstu

Banánové slupky rozhodně nepatří do koše. Mohou se stát skvělou pokladnicí živin pro vaše rostliny doma i na zahradě.

Naučte se využívat banánovou slupku různými způsoby i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication
                   

Napadlo vás někdy, že skromná banánová slupka, která je často bez rozmyslu vyhazována do koše, může být neopěvovaným hrdinou vaší zahrady? Jde totiž o přírodní zázrak bohatý na živiny, jako je draslík, fosfor, hořčík apod.

Pokladnice živin pro rostliny

Banánové slupky jsou doslova pokladnicí živin. Například magazín SpeciálníZahradnictví vyzdvihuje jejich významné množství draslíku, který je pro růst rostlin zásadní. Ale nezapomíná ani na fosfor, jenž hraje důležitou roli při vývoji kořenů a hořčík nezbytný pro fotosyntézu a mnoho dalších prvků, které přispívají k celkovému zdraví rostlin. Tyto živiny jsou nezbytné pro podporu vývoje kořenů, zvýšení odolnosti vůči chorobám a podporu tvorby plodů a květů.

Snadné obohacení půdy

Cesta k využití banánových slupek na zahradě začíná jednoduchým, ale účinným krokem, který nastínil MagazínDoma. Začněte tím, že slupky nakrájíte na malé kousky. Tyto kousky pak můžete přímo zahrabat na záhonky, kde plánujete zasít či vysadit letošní plodiny (ale hodí se i do květináčů s pokojovkami). Tato přímá aplikace nejenže dodá půdě koncentrovanou dávku živin, ale také podpoří činnost prospěšných mikroorganismů. To následně zlepšuje strukturu a úrodnost půdy a vytváří ideální prostředí pro rostliny.

Pojistěte si obří úrodu každé zeleniny mlékem a kyselinou jantarovou

Brambor bude požehnaně, stačí pod ně dát cibulové slupky

Banánové slupky pro rostliny v květináčích

Doma by vám však jejich použití někdy mohlo dělat potíže – čerstvé totiž přitahují hmyz. Recept na to má naše čtenářka Eliška K, z Protivína.Usušením slupek v troubě a jejich rozemletím na jemný prášek vytvoříte účinné přírodní hnojivo. Pak už jen stačí tenhle prášek smíchat s vrchní vrstvou zeminy a máte vyživeno.“

Vynikající hnojivo pro sazenice rajčat a paprik z banánu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete své rostliny vyživit netradičně a přitom levně, vezměte si k ruce banánové slupky. Jde to s nimi opravdu jednoduše

A vyzkoušet můžete i nálev z banánových slupek – ten mám v oblibě já. Namočením slupek do vody na několik dní vznikne „čaj“ bohatý na živiny, který lze použít k zalévání rostlin, čímž se v jednom kroku spojí hydratace s hnojením – o prospěšných účincích hnojiva z banánových slupek psali Chalupáři-Zahrádkáři už nejednou. Určitě ho tedy vyzkoušejte.

Návod na výrobu skvělého banánového hnojiva

Jaká přírodní hnojiva si vyrábíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články