Záclony se budou jen lesknout: Návratu k zářivě bílé barvě napomůže obyčejná sůl

Sněhobílé záclony jsou krásným interiérovým doplňkem. Na jejich bělení nemusíte mít speciální prostředky, postačí sůl.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Častým doplňkem domácnosti bývají záclony, které prostor zútulní a dodají mu příjemný vzhled a atmosféru. A v dnešní době je k dostání velká škála barevných provedení i materiálů, ze kterých se vyrábějí. Na pomyslném žebříčku nicméně stále dominují záclony bílé, protože působí čistým a elegantním dojmem. S bílou barvou ovšem bývá častá potíž. Konkrétně se jedná o žloutnutí látky, které dodává záclonám nepěkné vzezření. Na chemická bělidla zapomeňte, stačí vyzkoušet několik osvědčených rad.

Zažloutlá látka může být opět bílou

Nevzhledné žluté skvrny a mastnota může být zapříčiněná mnoha faktory. Cigaretový kouř, sluneční záření, ale také prach je zbavuje jejich sněhobílé barvy. Jak říká web Dům&Zahrada, už způsob praní má velký podíl na tom, jak záclony vypadají. Závěsy a záclony jsou často vyrobeny z velmi jemného materiálu a tomu by se měla přizpůsobit i jejich údržba. Použijte program na jemné praní na nízkou teplotu a ideálně vložte záclony do speciálního sáčku, který je chrání před natržením. Vyvarujte se také použití aviváže.

Záclony jsou lapačem prachu a proto byste je měli prát poměrně často. „Záclony peru minimálně jednou za měsíc, protože děti jsou alergici,“ říká paní Romana H. z Dukovan. A v čem je prát, aby si zachovaly svou původní barvu? Web iReceptář sází na sůl či vaječné skořápky. Za mě je sůl nejideálnější, a to z jednoho prostého důvodu. Mám ji vždy po ruce. Navíc se jedná o mimořádně levný způsob bělení prádla. Jak na to?

Sůl je přírodní bělidlo

Nejprve si připravte roztok. Ten se skládá z mísy teplé vody a 5–6 lžic obyčejné kuchyňské soli. Do tohoto koncentrátu namočte záclonu alespoň na 1 hodinu. Sůl se postará o to, aby zažloutlé skvrny zmizely. Po uplynutí doby záclonu dobře opláchněte pod vodou, aby se sůl vyplavila. Následně vyperte záclony a přidejte tekutý prací prostředek, který se postará o svěží vůni a odstranění zbývajících nečistot a prachu. Mimo bělení ale můžete sůl použít také na vyčištění šperků. Více jsme o tom psali na Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Sůl v hmoždíři iZdroj fotografie: Piqsels
Sůl patří mezi nejlepší přírodní bělidla

Pro dodání lesku záclonám rozmíchejte v míse s vodou 2 lžíce octu a namočte je, bohatě postačí 5 minut. Poté znovu opláchněte pod vodou.

Vaječné skořápky schraňujte

O tom, že je možné využít vaječné skořápky na bělení prádla, jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve. Tento způsob je více než vhodný také na bělení záclon. Ještě lepšího účinku dosáhnete, pokud skořápky rozdrtíte. Dejte je ale potom do látkového sáčku, ideálně bavlněného, aby zbytky skořápek neucpaly odpad. Přidat můžete i několik plátků citronu, které rovněž fungují jako velmi účinné přírodní bělidlo.

Jak bělíte své zašlé záclony vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články