Už žádné vybledlé prádlo, barvu mu navrátí obyčejné vaječné skořápky

Skořápky z vajec ještě rozhodně nepatří do koše – skvěle se uplatní v koupelně, zlepší totiž účinky běžného pracího prášku.

i Zdroj fotografie: Allan Aguilar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kouzlo vaječných skořápek v péči o prádlo je obdivuhodné, zejména pokud jde o kousky, které časem ztratily svůj lesk – jako například záclony nebo luxusní halenky. Sloučeniny přirozeně obsažené ve vaječných skořápkách totiž podle webu iReceptář působí jako organický rozjasňovač, který funguje dokonce lépe než komerční bělidla.

Jak použít skořápky při praní

Postup je jednoduchý: nasbírejte hrst rozdrcených vaječných skořápek, vložte je do ponožky nebo sáčku a pevně vše zavažte. Tento balíček vhoďte do pračky spolu s oblečením. Po dokončení pracího cyklu zjistíte, že vaše oblečení opět září bělobou nebo že se jeho barvy obnovily.

Pro silnější účinek v péči o bílé prádlo přidejte ke skořápkám ještě několik plátků citronu. Zvýšení počtu sáčků v pračce také neuškodí. Kombinace vaječných skořápek a citronu pomáhá odstraňovat skvrny, zachovává barvu oblečení a zabraňuje usazování zbytků mýdla v tkanině, čímž předchází následnému vyblednutí.

Skořápky z vajec jako hnojivo

Tím však užitečnost vaječných skořápek nekončí. V zahradnictví lze totiž skořápky znovu využít jako hnojivo bohaté na živiny pro vaše milované rostliny. „Chcete-li si vytvořit přírodní hnojivo, nasbírejte značné množství vaječných skořápek (přibližně tři hrsti), vložte je do velké sklenice a zalijte vroucí vodou. Nádobu uzavřete a nechte ji asi 7 dní kvasit, přičemž se sklenicí občas zatřeste. Hotové hnojivo zřeďte vodou a vyživte s ním všechny rostliny, které potřebují přísun vitamínů a minerálů,“ radí čtenářka Mirka N. z Malína.

Slimák, škůdci, hmyz

Ekologický prostředek na šneky a slimáky: Ze zahrady je odeženou vaječné skořápky a káva

Nápaditá hračka pro děti

Ale věděli jste, že z vaječných skořápek lze vytvořit fantastické křídy na kreslení? Tento tip přinesl magazín InStory. Stačí skořápky rozemlít na prášek, přesít přes síto a smíchat prášek se lžičkou horké vody a lžičkou mouky. Případně můžete pro zpestření přidat potravinářské barvivo. Ze směsi vytvarujte křídové tyčinky a nechte je několik dní zaschnout. Voila! Vyrobili jste křídy ideální pro umělecká dobrodružství těch nejmenších členů rodiny.

Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie iZdroj fotografie: Pixabay
Nevyhazujte zbytečně oblečení, které vypadá trochu sepraně – ztracený lesk mu dokážou dodat docela obyčejné vaječné skořápky

A pokud nevíte, jak si poradit s velkým znečištěním, můžete tak vsadit na přírodní prostředky. Jak jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři, přidáním soli do praní se můžete zbavit odolných skvrn také na vašich silně znečištěných utěrkách. A funguje i na plíseň.

Jak využíváte staré vaječné skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články