Šperky budou opět jako nové, pomoci může i obyčejná sůl

Pokud máte šperky s drahými kameny nebo hodnotnými kovy, pak se na ně sůl nehodí – všechny ostatní však vyčistí spolehlivě.

i Zdroj obrázku: Freepik.com
                   

Šperky, ať už stříbrné nebo zlaté, časem nevyhnutelně ztrácejí svůj lesk. Abyste však obnovil jejich krásu, nemusíte vždy sahat po profesionálních čisticích prostředcích. Skvěle vám totiž pomůže i jednoduše aplikovaná kuchyňská sůl, jak jsem se sama mnohokrát přesvědčila.

Kouzlo hliníkové fólie a soli

Jednou z nejúčinnějších metod čištění šperků metodou „udělej si sám“ je použití alobalu a soli. Jak na to? Hlubokou nádobu vyložte alobalem a přidejte do ní po 2 lžičkách kuchyňské soli a jedlé sody. Poté dovnitř nalijte horkou vodu a ponořte do ní šperky. Počkejte, až voda vychladne. Pak je jednoduše vyjměte a opláchněte čistou vodou. Jestliže vás výsledek neuspokojí, nechte šperky v roztoku namočené několik hodin a poté je jemně vydrhněte zubním kartáčkem.

Překvapivé použití Coca-Coly

Kyseliny obsažené v Coca-Cole mohou ze šperků odstranit i opravdu odolné nečistoty. Jak na to nám poradila čtenářka Jana T. ze Vsetína. „Ponořte své šperky do Coca-Coly a nechte je několik hodin namočené. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte měkkým hadříkem.“

Bramborová voda pro šetrné čištění

Máte šperky s drahými kameny nebo velmi jemným zdobením? Pak vsaďte na vodu, která vám zbude po vaření brambor. Šperky do ní stačí namočit na několik hodin a poté je důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. A podobně je můžete ponořit i do sklenice kyselého mléka. Nechte ho několik hodin působit, a poté je omyjte čistou vodou a osušte měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Kyselina mléčná pomáhá jemně odstranit nečistoty a obnovit lesk, takže vaše oblíbené kousky budou zase vypadat jako nové.

Bez chemie, za to efektivně: Nečistoty a mastnotu z kuchyňských skříněk zničí sůl v kombinaci s octem

Cibulová šťáva na zlaté šperky

Zlato jako odolný kov snese během čištění i silnější látky, jako je podle webu Feminela i cibulová šťáva. Jak na to? Šťávu jednoduše naneste na šperk a nechte ji zaschnout, poté ji vyleštěte měkkým hadříkem. Chalupáři-Zahrádkáři se v minulosti věnovali i metodě čištění šperků jedlou sodou nebo docela obyčejným kuchyňským octem.

Pokud máte šperky s drahými kameny nebo hodnotnými kovy, pak se na ně sůl nehodí – všechny ostatní však vyčistí spolehlivě. iZdroj fotografie: Depositphotos
Přidejte do vody několik lžic kuchyňské soli a dobře promíchejte, dokud se sůl nerozpustí – nic víc nebude k čištění šperků třeba

Kyselina citronová na odolné skvrny

Se zelenými skvrnami na zlatých předmětech si zase podle webu SnadnoBydlet poradí i kyselina citronová. Šperky do ní postačí ponořit na deset minut. Poté je opláchněte a vyleštěte hadříkem. Opět získají svou ztracenou krásu i lesk.

Jak vyčistit stříbro – jednoduché čištění stříbra pomocí jedlé sody

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění šperků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články