Sůl a ocet jako účinná směs na čištění stříbrných šperků. Aby získaly ztracený lesk, stačí je do ní ponořit

Stříbrné šperky často nepříjemně černají. Pokud jim chcete vrátit jejich starý lesk, naučte se je efektivně vyčistit domácími metodami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / AMogavero / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stříbrné šperky jsou velmi oblíbené především mezi ženami. Často je však postihuje jeden nepříjemný problém – černání. A to leckdy už velmi brzy poté, co si je poprvé nasadíte. Pokud ovšem problém podchytíte včas, nemusíte s nimi chodit do zlatnictví – čištění zvládnete snadno i sami doma.

Vyčištění stříbra solí a sodou

Mezi oblíbené techniky čištění stříbrných šperků domácími způsoby patří použití soli a sody. Smíchejte jednu čajovou lžičku soli a jednu čajovou lžičku jedlé sody s horkou vodou a namočte stříbrné šperky do této směsi na několik minut. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte měkkou utěrkou.

Čištění stříbra bílým octem

Namočte stříbrné šperky do roztoku bílého octa a vody (ředění 1:5) po dobu několika hodin. Poté je opláchněte čistou vodou a otřete měkkou utěrkou.

Jak vyčistit stříbrné šperky domácími prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl a kyselina citronová

Smíchejte jednu lžičku soli a jednu lžičku kyseliny citronové s horkou vodou a namočte do tohoto roztoku své stříbrné šperky na několik minut. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte.

Jak vyčistit stříbrné šperky alobalem

Vyložte velkým kusem alobalu velkou skleněnou mísu. Alobal by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny vaše stříbrné šperky, které chcete vyčistit. Rozložte je na něj a posypte vrstvou kuchyňské soli. Poté zakryjte šperky další vrstvou alobalu a vše přelijte horkou vodou. Nechte šperky v této lázni odpočinout po dobu asi 5 až 10 minut. Poté je jednoduše vyjměte a opláchněte vodou. Ujistěte se přitom, že jste odstranili veškerou sůl a stopy dalších nečistot. Nakonec stříbro osušte hadříkem.

Tento postup by měl pomoci odstranit zbytky nečistot a zlepšit vzhled vašich stříbrných šperků. Je však důležité si uvědomit, že by nikdy neměl být použit na šperky s kamínky nebo perličkami, které mohou být citlivé na slanou vodu a horko. A pokud máte doma opravdu staré a cenné šperky, bude lepší, pokud je necháte vyčistit profesionálním způsobem. Budete tak mít jistotu, že se zaručeně nepoškodí.

Čištění šperků jedlou sodou iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zabránit černání stříbrných šperků

Nejlepším způsobem ochrany stříbrných šperků je však rozhodně prevence. Proto skladujte své stříbrné šperky v suchu a temnu, aby se minimalizovalo jejich vystavení vlhkosti a oxidaci. Pomůže i skladování ve vzduchotěsných obalech, jako jsou zipové sáčky nebo vakuovací krabičky, které pomohou minimalizovat jejich vystavení vzduchu. Jako bonus k nim pak můžete vložit i sáčky se silikagelem, který pomůže ze vzduchu okolo nich odstranit přebytečnou vlhkost.

Při nošení se pak vyhněte kontaktu stříbrných šperků s chemikáliemi, jako jsou parfémy, lak na vlasy, kosmetika nebo čisticí prostředky. Tyto látky mohou urychlit proces oxidace a způsobit rychlejší černání, což je rozhodně nežádoucí.

Jak čistíte své oblíbené šperky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články