Bobkový list je druh koření, který se těší popularitě snad po celém světě. Jednotlivé aromatické lístky se získávají z dřeviny s názvem vavřín vznešený (Laurus nobilis) a hodí se k ochucení mnoha pokrmů. Většinou se jedná o masové směsi, ryby, omáčky na těstoviny, luštěninové polévky nebo nakládanou zeleninu. Věděli jste ale, že vavřínové listy můžete využít i při pěstování rostlin? Toto koření dokáže vzchopit i tu nejzuboženější pokojovku.
Pozitivní vlastnosti bobkového listu
Své léčivé tajemství bobkové listí ukrývá v obsahu mnoha příznivých látek. Řeč je o retinolu (vit. A), vitamínech B, kyselině askorbové (vit. C), hořčíku, vápníku, železu, fosforu, sodíku, zinku, kyselině octové a kyselině mravenčí. Díky tomuto složení má koření navíc antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které nacházejí využití při desinfekci půdy.
Postřik z bobkového listu
Příprava vavřínového hnojiva je naprosto jednoduchá a bez jakékoliv námahy. Potřebovat budete:
- 4 bobkové listy,
- 1 litr vody,
- postřikovač nebo konev.
Koření nejprve zalijte horkou tekutinou a nechte tři až čtyři hodiny louhovat. Vzniklý macerát nalijte do vybraného nástroje k zalévání a aplikujte buď na list nebo na substrát. První metodu můžete opakovat až po měsíci, druhou již po dvou týdnech.
Bobkový list má v domácnosti ještě jedno úžasné využití. Jelikož obsahuje mnoho vysoce aromatických silic, nabývá repelentních účinků. Je tedy toxický pro mnoho druhů lezoucího i létavého hmyzu, mezi něž se řadí např. mšice, komáři, moli, můry, šváby a mravenci. Kýžených výsledků se dočkáte, pokud několik listů umístíte do rohů místností a do skříní s oblečením či potravinami.
Zásoba domácího zeleného koření
Pro kouzelné listoví nemusíte pokaždé chodit do supermarketu. Vavřín si můžete snadno doma vypěstovat. Daří se mu na slunném stanovišti a snese dokonce i polostín. Vyžaduje neustále mírně vlhký substrát, od jara do podzimu ho tedy vydatně zalévejte. Dejte ovšem pozor na přemokření, které má za následek hnilobu kořenového systému. Listům dopřávejte pravidelnou sprchu. Ta jim dodá vítanou vlhkost a očistí je od nepříjemného prachu.
Rostlinu si můžete jednoduše namnožit, a to třemi metodami:
- výsevem semen,
- oddělením odnoží,
- řízkováním.
V případě posledního ze způsobů rozmnožování dbejte na to, aby měly oddělené rostlinné části alespoň tři listy. Úkon provádějte výhradně během září nebo jarních měsíců.
Jaké pokrmy ochucené bobkovým listem máte nejraději?