Bodnutí včely podle lidových pověr: Jakmile míří do ruky, jde o náznak toho, že musíme udělat krok vpřed

Až vás příště bodne včela, zapamatujte si, kam to bylo. S trochou štěstí vám totiž může věštit, kam byste měli směřovat v následujícím životě.

Bodnutí včely podle lidových pověr: Co to znamená i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bodnutí včely je pro většinu z nás nepříjemné, stresující až traumatizující. Je totiž velice bolestivé a v určitých případech může být i život ohrožující. Většinou však jde jen o nepříjemnou zkušenost, která nám zkazí jinak příjemný den či výlet. A pamatujme, že v naprosté většině případů nás včela nebodne schválně, většinou se jedná o obranu. Sama při ní zahyne, tak se na ni nezlobme.

Na místě záleží

Ano, je důležité, kam nás včela bodne. Jeli-to ruka nebo noha, většinou to nebývá tak zlé. Místo vpichu bolí, okolí oteče (někdy hodně), zarudne nebo se vytvoří kopřivka. Dostaneme-li žihadlo do hlavy nebo do krku, je situace vážnější. Otok totiž může ztížit dýchání. Nejhorší situace nastane, bodne-li včela do pusy nebo do jazyka. V takovém případě voláme hned záchranku. Do jejího příjezdu místo bodnutí intenzivně chladíme vložením ledu do pusy nebo přiložením na krk.

První pomoc při bodnutí včelou

Jak postupovat, pokud vás včela bodne? Včasným zásahem minimalizuje otok i další obtíže. Stačí se řídit jednoduchými body.

  1. Co nejdříve odstraníme žihadlo, které uvízlo v místě vpichu, aby se jed dále neuvolňoval do rány, a to seškrábnutím nehtem, tupou stranou nože, občankou nebo jinou kartou. Nikdy jej nevytahujeme prsty nebo pinzetou, to bychom naopak jed do rány ještě více vymáčkli.
  2. Místo vpichu zchladíme, čímkoli, co je po ruce: v přírodě vlhkou hlínou, vodou, doma sáčkem s ledem (mraženou zeleninou), studeným obkladem, tvarohem. Chlad uleví od bolesti a zmírní otok. Zpomalí také následnou reakci na jed. Pokud máme čím, před přiložením něčeho chladivého ránu omyjeme, můžeme i mýdlem.
  3. Chladíme alespoň půl hodiny, led přikládáme po chvilkách.
  4. Nakonec ránu pomažeme čímkoli na alergickou reakci, popřípadě podáme protialergické léky.
  5. Můžeme využít i babské triky, například rozříznutou cibuli, kterou si držíme přitlačenou na ráně. Někdo radí také potření octem nebo alkoholem.
  6. Minimálně na půl dne, případně déle podle obtíží, dodržujeme klidový režim a sledujeme postup reakce. Pokud dojde k bolestem hlavy, malátnosti nebo dušnosti, zavoláme záchranku.

Duchovní význam bodnutí včelou do ruky

Pro lidi, kteří jsou otevření duchovním energiím, může být bodnutí včely do ruky znamením něčeho důležitého, co musí vykonat ve svém životě. Může to být určité poslání nebo znamení změny, směru kam se ubírají, dosažení řešení problému, konfliktu nebo vypořádání se s traumatem z minulosti. A možná je to pobídka udělat krok vpřed, aby mohli plně realizovat svůj potenciál člověka.

Bodnutí včely podle lidových pověr: Co to znamená iZdroj fotografie: Pixabay
Duchovní význam bodnutí včelou do ruky prý značí nový začátek

Pro tyto lidi je důležité, aby naslouchali svému tělu a všímali si změn a vjemů, které nastanou po této události (bodnutí). I když možná neporozumí všemu, mohou najít i odpověď na své otázky nebo řešení problému, mohou „vidět“.

I pro nás ostatní je vhodné se zklidnit, reakce na bodnutí tak bude mírnější. A při klidovém režimu, kdy budeme vleže odpočívat, se můžeme zamyslet nad tím, kam chceme v životě dál směřovat, případně popřemýšlet o nějakém problému, třeba kam pojedeme příště na dovolenou, abychom se vyhnuli včelám.

Mýty a pověry o zemědělství – Prostředky na ochranu rostlin

Kdy naposledy bodla včela vás a kam to bylo?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články