Lidé si ho pletou s petrželkou: Bolehlav plamatý má sice stejné listy, je však vysoce jedovatý

V přírodě je možné nalézt spoustu bylin, které při správném použití velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Je tam však i mnoho druhů, na které byste si měli dát pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stejně jako byste neměli sbírat houby, které neznáte nebo se stoprocentní určitostí nerozpoznáte, měli byste se vyhnout i bylinám, u kterých máte nějaké pochybnosti. S divokou petrželkou je velmi snadno zaměnitelný bolehlav plamatý, který vám může přivodit otravu a v horším případě smrt. Jakmile na tuto páchnoucí bylinu narazíte, berte nohy na ramena.

Jak poznat bolehlav plamatý

Na tuto rostlinu narazíte téměř všude. Velmi často se vyskytuje na loukách, okrajích lesů nebo i v některých zahradách nebo městských parcích. V ideálních podmínkách dorůstá až do výšky dvou metrů a typický je pro ni zápach podobný myšině. Stonek je velmi rozvětvený a pokrývají jej podlouhlé červenohnědé skvrny. Jeho květy jsou malé a bílé a listy mají trojúhelníkový lehce zpeřený tvar.

Čím je bolehlav nebezpečný

Jeho největší nebezpečí spočívá především ve snadné zaměnitelnosti s planou petrželkou i jinými miříkovitými bylinami. Tato rostlina je však vysoce toxická a nebezpečné je požití jejich květů, stonku, listů i kořene, protože obsahují jedovaté látky (jako konhydrin, kyselinu mravenčí a nejnebezpečnější koniin), které negativně působí na nervový systém.

Bolehlav plamatý iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat otravu bolehlavem

První příznaky se zpravidla dostavují již po třiceti minutách. Napadán je především autonomní nervový systém a můžete také pocítit pálení v ústech a krku a zaznamenat zvýšenou tvorbu slin a rozšířené zorničky. Dalšími projevy jsou pak pocit slabosti, ztráta citlivosti a rozostřené vnímání různých podnětů, svalové křeče a neovladatelný třes.

Postupně se příznaky zhoršují, třes se rozšiřuje do celého těla, které se stává neovladatelné. Klesá tělesná teplota a začínají se vyskytovat poruchy srdečního rytmu. V posledním stádiu dochází ke ztrátě řeči a úplné ztrátě vědomí až upadnutí do kómatu. V některých případech a po požití velkého množství této nebezpečné byliny nastává smrt.

Co byste si měli zapamatovat

Abyste předešli případné otravě a bezpečně tuto bylinu v přírodě rozpoznali, nezapomeňte vždy zkontrolovat, jestli se na rostlině nenachází typické červenohnědé skvrny. Odradit by vás měl taky velmi nepříjemný zápach, který se podobá myšině nebo hnoji. V případě, že máte jakékoliv podezření na otravu, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc a nečekejte, až se vaše příznaky několikanásobně zhorší.

Jaké toxické byliny potkáváte na svých procházkách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články