Boty v zimě nepromoknou, stačí je promazat vazelínou

Pokud hledáte způsob, jak udržet boty suché po celou zimu, pak sáhněte pro obyčejného domácího pomocníka – vazelínu.

Boty vám už v zimě klouzat nebudou, pomůže vám obyčejné lepidlo i pryskyřice i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S příchodem zimy ohrožuje koženou obuv mnoho faktorů, těmi nejhoršími jsou vysoká vlhkost a sůl na silnicích a chodnících. Pokud je chcete ochránit, nemusíte sahat po drahých prostředcích z obchodu – skvěle je nahradí třeba vazelína.

Vazelína: kouzelný ochránce

Ochrana bot před poškozením vodou je s vazelínou pozoruhodně snadná. Tento skromný pomocník je ve srovnání s různými krémy a spreji nejen účinný, ale také úsporný. Jak ji používat? Stačí se jen držet několika jednoduchých kroků. Pro začátek očistěte obuv od veškeré špíny a nečistot vlhkým hadříkem a nechte ji důkladně vyschnout. Poté vezměte čistý suchý hadřík a naneste na kožený povrch malé množství vazelíny. Dbejte na její rovnoměrné rozložení po celé vnější straně obuvi. Následně nechte obuv několik hodin odležet.

Další prostředky: Vosk, lanolin, Indulona

Ale k ruce si můžete vzít i další pomocníky. Například web InStory nedá dopustit na lanolin a Indulonu. Každý z těchto prostředků se však používá trochu jinak.

  • Lanolin: Lanolin, chemicky podobný vosku, lze použít jako mast na kůži a účinný prostředek na ochranu obuvi před vodou. Běžně se používá v krémech na obuv.
  • Indulona krém: Indulona, která se tradičně používá k hydrataci rukou, nohou a těla, je i přes trochu vyšší obsah vody k impregnaci také perfektní. Někdy však může být zapotřebí více aplikací.

Chytré hospodyňky moc dobře znají sílu vazelíny: Ze sporáku dokáže odstranit i ty nejodolnější usazeniny, dají se s ní však čistit i další věci

Sušení namočené obuvi

Pokud i přes bezpečnostní opatření boty navlhnou, je nezbytné je řádně vysušit. Tento proces však rozhodně není rozumné uspěchat, jak potvrzuje i web Madolen. Proto nikdy nepoužívejte sušičku, fén ani jiné přímé zdroje tepla, protože mohou boty poškodit. Místo toho je nechte vyschnout na vzduchu při pokojové teplotě. Alternativou je vycpání bot novinami, které mohou absorbovat přebytečnou vlhkost (tak mě to učila už moje babička).

Existují speciální impregnační spreje a vosky určené k ochraně obuvi před vlhkostí a deštěm, snadno je však nahradí obyčejná vazelína. iZdroj fotografie: Pixabay
Existují speciální impregnační spreje a vosky určené k ochraně obuvi před vlhkostí a deštěm, snadno je však nahradí obyčejná vazelína

Díky těmto ochranným opatřením zůstane vaše ceněná kožená obuv v prvotřídním stavu a bude vás bez potíží provázet mrazivými měsíci, aniž by jí ublížila voda a solí posypané silnice. Na konci zimy ji pak pečlivě omyjte, abyste ji zbavili i těch nejmenších zbytků soli, vykartáčujte(pokud je to třeba) a uložte do botníku. Vydrží tak v perfektní kondici mnohem déle, a to za trochu té práce rozhodně stojí. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv sušit nebo proč k jejímu čištění používat obyčejný ocet.

Jak jste si s voděodolností zimních bot letos poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články