Brambory a cibuli nikdy neskladujte vedle sebe, brzy začnou hnít

Nedovolte nepříznivým okolnostem zlikvidovat vaši těžce vydobytou úrodu. Brambory i cibule potřebují ke skladování odlišné podmínky.

Konec klíčení brambor, stačí je jednoduše skladovat vedle jablek i Zdroj fotografie: Blonder1984 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Ve velkém kuchyňském orchestru hraje každá zelenina svou roli a přispívá k melodii chutí a výživných látek, které zdobí náš stůl. Přesto si některé ingredience, stejně jako ty nejtemperamentnější divy, žádají své jedinečné místo mimo celý ansámbl. Mezi nimi vyniká klasické duo brambor a cibule – ne pro jejich harmonický duet, ale pro překvapivou potřebu sólových vystoupení ve skladu. O tom informuje například web ProŽeny.

Základní nesoulad a co s ním

Na první pohled se brambory a cibule zdají být dokonalými společníky ve spíži, oba jsou základem kuchyní po celém světě. Pod tímto povrchním kamarádstvím se však skrývá biochemický rozpor, který může vést k předčasnému zkažení. Viník? Plyn známý jako etylen a rozdílné požadavky těchto základních potravin na vlhkost.

Podle informací z webu Zahrada.Firenews při společném skladování přirozené plyny uvolňované cibulí podporují klíčení brambor, které je známkou jejich rychlejšího stárnutí. Tyto klíčky znamenají nejen ztrátu kvality a výživové hodnoty, ale také způsobují, že brambory získávají měkčí strukturu a nežádoucí chuť. Naopak plyn etylen, který se uvolňuje při klíčení brambor, může urychlit rozklad cibule.

Jak na bezvadné vykopání a uskladnění mrkve? Nepropásněte termíny a skliďte ji dokonale zralou a šťavnatou

Vytvoření dokonalé skladovací symfonie

Aby každá zelenina mohla zazpívat svou árii dlouhověkosti, je nezbytné porozumět jejím potřebám při skladování a vyhovět jim. A začněme u brambor. Tyto skromné hlízy, které v minulosti živily celé národy, je nejlepší skladovat v chladném, tmavém a dobře větraném prostoru. Ideální skladovací podmínky napodobují chladnou náruč země s teplotami v rozmezí 7 až 10 stupňů Celsia.

Nepřítelem brambor je světlo; vystavení světlu může způsobit, že brambory zezelenají a stanou se toxickými. Proto je před škodlivými účinky světla ochrání tmavý skladovací pytel nebo zakrytá nádoba. Starý zahradnický trik, který mi poradila babička, spočívá ve vrstvení brambor ochrannou pokrývkou ze slámy o tloušťce asi 20 cm. Ta je nejen izoluje od teplotních výkyvů, ale také minimalizuje dopad světla a zajišťuje, že brambory zůstanou v klidovém stavu.

Při výsevu cibule je vhodné se řídit osvědčeným kalendářem – zaručí vám úspěch iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám vaše uskladněná úroda vydržela opravdu dlouho, naučte se, jak od sebe správně oddělit jednotlivé plodiny

Jak skladovat cibuli

Cibule se svými vrstvami chutí a zdraví prospěšných látek vyžaduje pro skladování sušší, chladnější a dobře větrané prostředí. Po sklizni potřebuje cibule určitou dobu na „zrání“, aby její vnější vrstvy vyschly a vytvořily ochrannou bariéru. Po uzrání se jí daří při teplotách mezi 0 až 4 stupně Celsia a relativní vlhkosti vzduchu pod 70 %. Více o potřebných podmínkách prozradili Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro skladování zeleniny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články