Svou zahradu můžete pohnojit i skoro zadarmo. Stačí, když vsadíte na dvě ingredience, které máte běžně doma.
Organické hnojení dokáže zlepšit strukturu půdy, mikrobiální aktivitu a zadržování živin, což má pozitivní vliv na budoucí výnosy vaší zahrady. Aplikace kompostu kolem rostlin nebo jeho přimíchání do půdy může přinést značné výhody. A totéž platí i pro dobře uleželý hnůj (zejména kravský nebo koňský), který je vynikající zejména pro vyživení zeleninových zahrad. Neměl by se však používat každý rok, obvykle se doporučuje frekvence jednou za čtyři roky. S tímto organickým hnojením lze začít již v srpnu a pokračovat v něm až do konce října.
Kde vyhovují organická hnojiva
Skvěle toto hnojení vyhovuje například jahodám, což má redakce Chalupáři-Zahrádkáři potvrzeno. Využívání organických hnojiv (jako je právě kompost a dobře uleželý hnůj), zlepšuje zdraví půdy a zvyšuje budoucí výnosy.
Díky správným znalostem a postupům vaše zahrada nejenže bez úhony přečká podzimní období, ale na jaře se objeví opět v plném květu, což je tím nejlepším důkazem pečlivé pozornosti a péče, které se jí dostává po celý rok. Bohužel ne všichni zahrádkáři k nim mají přístup. A co použít místo nich?
Zázrak z octa a peroxidu vodíku
Chce to jen dvě základní ingredience, které má každý doma: 500 ml peroxidu vodíku a 500 ml octa. Obě tyto složky smíchejte v dostatečně velké skleněné nádobě (nezapomeňte si rukavice, manipulace může být nebezpečná) a nechte 10 dní odstát. Poté roztok nařeďte 10 litry vody a použijte jako zálivku na záhony, které chcete dezinfikovat a zároveň vyživit. Peroxid to obzvláště dobře umí s dezinfekcí, jak píše web PubChem a ocet zase s výživou (tedy alespoň podle tvrzení ze stránek Frontiersin).
Ovšem i když jde o složky, které má každý doma a jejich nákup nestojí nijak moc, ne všem zahrádkářům vyhovuje jejich chemický základ. A pro ně mají Chalupáři-Zahrádkáři jiné řešení – hořčičný prášek. Ten stačí po zahradě jen rozsypat a bude mít podobné účinky jako výše zmíněná směs.