Jak vyčistit obklady v koupelně: Peroxid a borax jsou nezastavitelné duo

Peroxid vodíku je skvělým pomocníkem. Dokáže odstranit nečistoty z koupelny na opravdu dlouho dobu, a vám ušetří práci.

i Zdroj fotografie: Wesalius / Alf Van Beem / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyčistit obklady v koupelně nemusí být právě jednoduché. Dokáží se totiž velmi rychle zanést různými nečistotami. Existuje však jeden osvědčený postup, díky nimž budou vypadat jako nové, a navíc tak vydrží opravdu dlouhou dobu.

Jak vyčistit koupelnu s pomocí peroxidu

Peroxid vodíku je účinný a bezpečný prostředek pro čištění koupelny. A dokáže nahradit i mnohé komerční prostředky. Musíte ho ovšem používat správně a dodržovat všechny zásady bezpečnosti. Začněte tím, že odstraníte veškeré viditelné nečistoty z koupelny. Ven odneste i věci, které by mohly peroxidem načichnout (například ručníky, zubní kartáčky a mýdla). Jakmile máte koupelnu připravenou, namíchejte si čisticí směs. A jak na to?

Smíchejte 1/2 šálku peroxidu vodíku s 1/2 šálkem vody v nádobě s rozprašovačem. Poté rozprašte tento domácí čistič na všechny povrchy koupelny, které potřebujete vyčistit (umyvadlo, toaleta a dlaždice). Nechte směs působit na povrchu po dobu 10 až 15 minut. Poté otřete všechny povrchy koupelny vlhkým hadrem nebo houbičkou, abyste odstranili všechny uvolněné nečistoty a zároveň i všechny stopy peroxidu vodíku. Pokud nejste s výsledkem spokojení, postup jednoduše opakujte

Co vědět o čištění peroxidem

Peroxid vodíku je účinným čističem nejenom pro koupelnu, ale i na jiné povrchy v domácnosti. Musíte si však uvědomit, že může některé některé typy materiálů vybělit, takže byste jej neměli používat na barevných površích. Dále je dobré si uvědomit, že peroxid vodíku může způsobit podráždění kůže, proto je dobré si při manipulaci s ním vždy obléknout rukavice. Dbejte také na důkladné větrání čištěné místnosti, vyhnete se tak problémům s dýcháním.

Jak vyčistit koupelnu s pomocí peroxidu vodíku na dlouho iZdroj fotografie: Depositphotos

Peroxid lze nahradit i boraxem

Smíchejte 1/4 šálku boraxu s citronovou šťávou a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na vanu a nechte ji působit 30 minut. Poté ji opláchněte vodou. Pro lepší účinky je možné přidat i trochu soli. Tento prostředek je však trochu abrazivní a může poškrábat povrch vany. Proto, pokud máte vanu vyrobenou z nějakých netradičních materiálů, vždy tento způsob nejdříve vyzkoušejte na malé oblasti a po několika minutách pečlivě opláchněte. Nedojde-li k žádné změně barvy ani struktury, pak teprve můžete tento prostředek použít zcela bez obav.

Jak vybělit vanu jedlou sodou

Rychlé bělení vany však nemusí proběhnout jen s pomocí peroxidu. Skvělá je i soda kombinovaná s citronovou šťávou. Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody s 1/2 šálku citronové šťávy. Směs nalijte na vanu a nechte směs působit 15 až 20 minut, poté ji opláchněte vodou. Ještě účinnější je kombinace citronové šťávy a soli. Jednoduše smíchejte sůl s citronovou šťávou a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na vanu a nechte ji působit asi 30 minut. Poté vše pečlivě opláchněte vodou.

Jak bělíte a čistíte koupelnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články