Jednoduchým máčením ve vodě nebo bylinkovém odvaru můžete maximalizovat úspěch při pěstování celeru, petržele a mrkve a získat tak hojnou úrodu.
Dost možná to netušíte, ale v okouzlujícím světě zahradničení se stále ještě skrývají tajemství a techniky předávané z generace na generaci, které čekají, až je znovu objevíme a budeme si jich vážit. Mezi ně patří i umění máčení semen před výsevem. Proč je to důležité a kterým druhům zeleniny tato praktika prospívá?
Kouzlo namáčení: Celer, petržel a mrkev
Představte si drobné semínko, které dřímá a sní o dni, kdy se osvobodí a dotkne se nebe. Tento sen ovšem podle mojí babičky začínal koupelí. A to ne ledajakou, ale takovou, která v něm probudí životní sílu. Tento proces je jednoduchý, ale přesto velmi účinný.
- Semínka vložte do látkového sáčku.
- Ponořte je na 20 minut do teplé vody, což je příjemně probudí.
- Poté je nechte 2 až 3 dny ve vlhkém váčku odpočívat, aby se aktivovala.
- Nakonec je vysušte a vysijte.
Pomoci mohou i odvary z bylin
Ovšem některým semínkům mnohem lépe prospívá namáčení v bylinkovém odvaru, jak informuje web iReceptář. Podívejte se na to, jakou bylinku vybrat podle druhu:
- artyčok – heřmánek
- paprika – kozlík
- rajčata – kozlík
- hrách – heřmánek
- fazole – heřmánek
- kopr – řepík
- ředkvičky – řepík
- pór – kozlík
- vlčí bob – heřmánek
- čočka – heřmánek
- cibule – kozlík
- pažitka – řepík
- česnek – kozlík
- okrasné rostliny (zejména letničky) – kozlík
Kozlík přitom podporuje ochranu proti chladu, takže se hodí všude tam, kde může být vaše zahrada ohrožena nepříznivým počasím. A pokud výše zmíněné bylinky doma nemáte, můžete sáhnout i po jiných – jen počítejte s tím, že budou trochu méně účinné. Jde například o tymián, oregano, yzop nebo řebříček.
Elixíry růstu: Kyselina huminová a peroxid
Ale podle webu Aepaisajistas můžete vsadit i na jiné dva spojence: kyselinu huminovou alias humát a peroxid vodíku. Kyselina huminová nabízí semenům obohacující lázeň, která urychluje jejich probuzení a peroxid vodíku naproti tomu nejen urychluje vzejití semen, ale také je zbavuje všech patogenů. Na zahradě však peroxid použijete i jinak, Chalupáři-Zahrádkáři například nedají dopustit na jeho použití proti mravencům a berou si ho k ruce i při péči o okurky.