Mravence ze zahrady vyžene domácí roztok ze soli a peroxidu vodíku

Tímto přírodním postřikem zbavíte svou zahradu nežádoucí přítomnosti mravenců. Stačí pár surovin z domácnosti a po těchto škůdcích nezbyde ani památky.

Jak se zbavit mravenců na zahradě přírodními způsoby i Zdroj fotografie: Martin LaBar / Creative Commons / CC BY-NC-2.0
                   

Přestože spousta zahradníků věnuje své zahradě velké množství času a úsilí, stále je součástí ekosystému. V důsledku toho se na ní objevují různé druhy hmyzu, které ji mohou prospívat nebo naopak škodit. Mezi záškodníky patří také mravenci, kteří se živí různými částmi rostlin a navíc si chovají mšice, které vás také velmi rády připraví o úrodu.

Kde se mravenci vyskytují

Nejčastěji mraveniště naleznete na vlhkém a studeném místě. V příliš suchém a teplém prostředí jsou velmi zaměstnaní sháněním velkého množství vody. Z tohoto důvodu dávají přednost stavbě hnízda pod kamenem, ve vykotlaném starém kmeni nebo dokonce i pod zemí. Vybaveni jsou velmi vyvinutým čichem, díky němuž naleznou potravu i ve velké vzdálenosti. Proto je jejich pátrací schopnosti nezřídka zavedou i do kuchyně.

Jak předejít přítomnosti mravenců

Pokud objevíte mravenčí průzkumníky ve své domácnosti nebo poblíž rostlin, je nejvyšší čas začít jednat. Jakmile si jednou najdou cestu ke zdroji potravy, jen tak se nevzdají. Naštěstí existuje několik osvědčených triků, jak se jich snadno zbavit. Jejich citlivý čich můžete využít proti nim a svou domácnost i rostliny ochránit například pomocí skořice, které se rádi vyhnou.

Jak vyhnat mravence ze zahrady díky správným rostlinám – stačí je vysadit iZdroj fotografie: Pxhere

Jak se zbavit mravenců

V obchodech najdete velké množství insekticidů a chemických přípravků, které vám v boji s mravenci i dalšími škůdci pomohou. Jejich použití však může být nebezpečné pro vás i rostliny na zahradě. Toxické látky v těchto prostředcích obsažené pronikají i do plodů a už v nich zůstávají. Jejich konzumací tak tyto látky dostanete do svého organismu. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení použitím soli a peroxidu vodíku.

Výroba přírodního postřiku

Přírodní produkty jsou často mnohem účinnější a šetrnější k vám i životnímu prostředí. Jejich výroba vás navíc přijde jen na zlomek ceny oproti speciálním postřikům. Tento účinný postřik proti mravencům si připravíte tak, že rozmícháte lžíci soli v 250 ml teplé vody. Jakmile se sůl rozpustí, přidejte 40 ml 3% peroxidu vodíku. Směs důkladně promíchejte a pomocí rozprašovače naneste na mraveniště. Během chvilky bude prázdné (u opravdu velkých mravenišť je třeba postup několikrát zopakovat).

Jak se zbavit mravenců

Jak bojujete proti mravencům vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články