Červená řepa je velmi oblíbená díky svým nesčetným zdravotním přínosům a kulinářským možnostem. Vyplatí se ji zalévat solí.
Řepa pochází ze Středomoří a původně se pěstovala pro své jedlé listy. Postupem času se však hlavní hvězdou stal kořen, který je podle webu DesigusxPro ceněn pro svou sladkou, zemitou chuť a všestranné kulinářské využití.
Něco málo o řepě
Červená řepa patří do čeledi Amaranthaceae, má tedy společný původ třeba se špenátem a mangoldem. Za nápadně červenou barvu červené řepy vděčíme betalainům, pigmentům, které mají také antioxidační vlastnosti. Málokdo ví, že nejde jen o chutnou zeleninu, v minulosti se totiž používala i jako léčivá rostlina, která léčila všechny možné nemoci – od zažívacích potíží až po poruchy krve. Ale pokud chcete zvýraznit její sladkou chuť, musíte ji malinko vystresovat a hned potom správně vyživit.
Sůl a popel = sladká řepa
Nejdříve začněte se slanou lázní. Rozpusťte polévkovou lžíci soli v 10 litrech vody. Tento solný roztok pak aplikujte k řepě dvakrát během vegetačního období – jednou v rané fázi růstu a podruhé asi měsíc před sklizní. Solný roztok pomáhá zlepšit sladkost řepy tím, že zvyšuje obsah cukru a celkovou chuť. Jednoduše ji trochu vystresuje, vytáhne ji z její komfortní zóny, čemuž se pak řepa brání tak, jak umí – větší produkcí betalaninů a cukru, jak píše web Sazenička.
A to je přesně to, co je zapotřebí. Mimochodem věděli jste, že betalainy mají silné antioxidační účinky a pomáhají snižovat záněty a oxidační stres? Abyste jí však k tomuto boji dodali žádoucí energii, musíte jí jako bonus dopřát i správné živiny.
A s tím vám skvěle pomůže dřevěný popel. Pomáhá neutralizovat pH půdy a dodává množství živin, jako je fosfor, draslík, vápník, hořčík a stopové prvky, které jsou pro její spokojený růst a vývoj nezbytné. V aplikaci nehledejte žádné složitosti – jednoduše ho nasypte do brázd mezi řádky řepy a dobře zalijte. Zajistíte jí tak stálý přísun živin po celé léto. A po sklizni dejte pozor i na její správné skladování, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.